YSK, sandık güvenliğini sağlamak amacıyla sandık temsilcilerinin yanı sıra belirlediği memurları da görevlendirecek. Sandık kurulu başkanı, memur üyeler ve bina sorumluları olmak üzere üç farklı görevli bulunacak.

Irak ve Suriye'nin kuzeyinde 7 PKK/YPG'li terörist etkisiz hale getirildi Irak ve Suriye'nin kuzeyinde 7 PKK/YPG'li terörist etkisiz hale getirildi

31 Mart Pazar günü milyonlarca seçmenin oy kullanacağı gün için görev alacak kişilere ödenecek ücretler de açıklandı. Buna göre, sandık kurulu başkanı 2.947 TL, memur üye 2.088 TL ve bina sorumlusu 2.936 TL alacak.

Sandık görevlisi olmak isteyenlerin belirli şartları sağlaması gerekiyor. Bunlar arasında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, 18 yaşını doldurmuş olmak, herhangi bir siyasi parti üyeliğine sahip olmamak ve herhangi bir suçtan hüküm giymemiş olmak yer alıyor.

Başvuru yapacak kişilerin ilgili seçim kurullarının duyurularını takip etmeleri gerekiyor. Başvuru sürecinde, seçim kurulu tarafından belirlenen eğitim programlarına katılım zorunlu olabilir ve eğitimin ardından sandık görevlisi olarak atama işlemleri yapılacak.

Öte yandan, idare amirleri, zabıta amir ve memurları, Askeri Ceza Kanunu'nun 3. maddesinde yazılı askeri şahıslar, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri ve adayları sandık kurullarına seçilemeyecekler.

Sandık görevlisi olabilmek için ikametgah adresine göre ilgili seçim kuruluna başvurulması gerekiyor. Başvurular, genellikle seçimden birkaç ay önce açılıyor. Devlet memuru olanlar için sandık kurulu görevlisi YSK tarafından belirlenirken, partilerin sandık görevlileri için başvurular YSK'ya yapılıyor. Partiler, sandık görevlisi olarak belirleyecekleri kişileri YSK'ya bildiriyor ve bu süreç için özel bir başvuru formu doldurulması gerekiyor.

Editör: TÜRKİYE SAATİ