İstanbul'da avukat olarak çalıştığı işyerinde şüpheli para transferlerine tanık olan M.U., durumu polis eşine bildirmek üzere 24 Haziran 2023'te Sancaktepe İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne başvurdu. Ancak M.U.'nun ifadesi sonrasında, detayları hatırlaması üzerine ertesi gün tekrar emniyete giderek ek ifade verdi.

Şubat ayında ihracat verileri 21 milyar 86 milyon dolara ulaştı Şubat ayında ihracat verileri 21 milyar 86 milyon dolara ulaştı

İkinci ifadesi sırasında, saat 16.30'da gelen bir komiser tarafından İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı E.A.'nın odasına götürülen M.U., odada küfürler ve hakaretlerle karşılaştı. Müdür Yardımcısı, M.U.'nun cep telefonunun şifresini istedi ve telefon incelendi, ancak herhangi bir kanıt bulunamadı.

Daha sonra E.A., M.U.'nun çıplak aranmasını emretti ve hatta telefonunu inceleyen polise eşini aramasını istedi. M.U. bu süreçte şiddete maruz kaldı ve ifadesine göre saatlerce darbedildi.

Soruşturma sonrasında, M.U.'nun şikayeti takipsizlikle sonuçlandı ve yaşananlarla ilgili adalet sağlanmadı. Dahası, M.U.'nun polis eşi de, durumun etkisi altında olduğu iddiasıyla psikolojik değerlendirme için hastaneye sevk edildi.

M.U., yaşananları Haziran 2023'te şikayet etmesine rağmen soruşturmanın ilerlemediğini ve olayın kamera kayıtlarının belirsiz olduğunu belirtti.

Editör: TÜRKİYE SAATİ