Merkez Bankası (TCMB), yeni atanan Başkan Fatih Karahan'ın ilk raporunda para politikası mesajlarını açıkladı. Raporda, faizlerde kısa vadeli bir indirim veya artış planlamadığı belirtildi. Karahan, politika duruşlarının öngörülenden daha uzun bir süre korunacağını ve bu durumun enflasyon üzerinde olumlu bir etki yapacağını vurguladı. Bu mesajlar, faiz indirimi ya da artışı beklemek yerine sıkı politikanın uzun bir süre devam edeceği şeklinde algılandı.

TCMB Başkan Yardımcısı Cevdet Akçay, politika faizindeki artışların etkisinin tam olarak görülmesi için aktarım mekanizmasını yeniden işler duruma getirmeye odaklandıklarını belirtti. Likidite fazlası hakkında da konuşan Akçay, bankacılık sistemindeki likiditenin yaklaşık 110 milyar TL olduğunu ve TCMB'nin genel seçimlerden bu yana 1 trilyon TL'nin üzerinde likidite çektiğini ifade etti.

Hazine, dün 10 yıl vadeli dolar cinsi tahvil ihracıyla 3 milyar dolar borçlanırken, ihracın getirisi yüzde 7.875 olarak gerçekleşti.

TÜRK-İŞ: Şubat ayında açlık sınırı 16 bin 257 TL, yoksulluk sınırı 52 bin 955 TL'ye yükseldi TÜRK-İŞ: Şubat ayında açlık sınırı 16 bin 257 TL, yoksulluk sınırı 52 bin 955 TL'ye yükseldi

Bugünün iç veri gündeminde ise Aralık ayı sanayi üretimi istatistikleri takip edilecek. Geçen yıl seçimlerden sonra kurulan yeni ekonomi yönetimi, TCMB'nin faiz indirimleri ve Türk Lirası'ndaki değer kaybını durdurmak için sıkılaştırılmış para politikası ve yapısal düzenlemelerle enflasyonu düşürmeye odaklandı.

Editör: Cemre Çalışkan