haberimizvar.net'in haberine göre, Ak Parti Aday Belirleme Kurulu tarafından Manavgat Belediye Başkan Adayı olarak önerilen Süleyman Okudan, geçmişindeki sorunlu siciliyle gündeme geldi. Konya Selçuk Üniversitesi Rektörü iken Paralel Devlet Yapılanması davası kapsamında gözaltına alınan ve 28 yıl hapis cezasıyla yargılanan Okudan, hakkındaki iddialarla sarsıldı. Savcı Ayhan Ünal'ın hazırladığı 756 sayfalık iddianamede, Okudan'ın çeşitli suçlarla suçlandığı ve 28 yıl hapis cezası talep edildiği ortaya çıktı.

Okudan'ın kara para aklama iddialarıyla da gündeme gelen davası, 29 sanığın yer aldığı bir süreci içeriyor. Ayrıca, YÖK'ün Okudan'ın döneminde gerçekleştirildiği iddia edilen 539 hayali ameliyatın üzerine döner sermayeden para aldığı iddiaları üzerine bir soruşturma başlattığı da ortaya çıktı.

Bununla birlikte, Okudan'ın geçmişine ilişkin detaylar da gün yüzüne çıktı. 2008 yılında Konya Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan bir operasyon kapsamında gözaltına alınan Okudan'ın, daha sonra 5.5 ay hapis cezası yattığı belirtildi. Ancak Okudan, suçlamaları kabul etmediğini ve örgüt üyesi olmadığını iddia etti. Okudan, geçmişte yaptığı açıklamalarda, varlıklarının kayıt altında olduğunu ve babasından kalan miraslarla geçimini sağladığını dile getirdi.

CHP’li Yaman: “Sözleşmeli çalışma güvencesiz çalışmadır” CHP’li Yaman: “Sözleşmeli çalışma güvencesiz çalışmadır”

HABER MERKEZİ 

Editör: TÜRKİYE SAATİ