6 Şubat depremlerinin yıldönümünde canlı yayın programına konuk olan Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, depremzedelerin evlerinin yıkılmasından memnun olduklarını vurgulayan sözleriyle tartışma yarattı. Deprem sürecine ilişkin açıklamalarda bulunan Özhaseki'nin ifadeleri, sosyal medyada ve kamuoyunda geniş tepki topladı.

Özhaseki, evlerin yeniden inşasıyla ilgili olarak şu sözleri dile getirdi: "Deprem bölgesinde inşa ettiğimiz evlerin standartları çok yüksek. Artık köy evlerini çelikten yapıyoruz. 9 şiddetinde deprem olsa bile bu evlerin yıkılması mümkün değil.

Köy evlerini teslim ettiğimizde ev sahiplerinin bize 'Allah razı olsun, evimiz yıkıldı ama bize mis gibi villa verdiniz' dediklerini duyuyoruz."

Özhaseki'nin bu sözleri, depremzedelerin yaşadığı travmanın ciddiyetini göz ardı ettiği ve insanların mağduriyetini küçümsediği şeklinde yorumlanarak geniş tepki çekti.

Gelen tepkiler üzerine sosyal medyadan o sözlerini paylaşan Özhaseki, şu ifadeleri kullandı:

"Deprem gibi hayati bir konuda bile algı çalışması yapmak isteyenler, vatandaşlarımızın söylediklerine kulak versinler  - Vatandaşımız şöyle söylüyor: “Bize mis gibi villa verdiniz” Vefat eden kardeşlerimizi geri getiremeyiz. Ancak geride kalan yakınlarına sağlam, güvenli konutlar teslim etmeye devam edeceğiz."

Editör: Cemre Çalışkan