Demirtaş'ın kararının DEM Parti ile istişare sonucu alındığı belirtildi. Parti, İstanbul adaylarını ilerleyen günlerde açıklayacağını duyurdu.

Mehmet Rüştü Tiryaki ve Saruhan Oluç'un yaptığı açıklamalarda ise şu ifadeler yer aldı:

Hüseyin Baş: "Türk siyaseti al birini vur ötekine durumuyla karşı karşıya" Hüseyin Baş: "Türk siyaseti al birini vur ötekine durumuyla karşı karşıya"

Mehmet Rüştü Tiryaki: "Edirne F Tipi Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu'nun önünde bulunuyoruz. Biraz önce önceki dönem Eş Genel Başkanımız Selahattin Demirtaş ve Dr. Selçuk Mızraklı'yı ziyaret ettik. Herkese çok selamları var. Siyasete büyük bir moralle ve yakından ilgiyle devam ediyor. Süreci yakından takip ediyor. Kısa bir süre önce babasını kaybetti, annesi yoğun bakıma kaldırıldı. Bunun etkisi hala üzerinde ama bunun dışında tam moralli gördük. Hepinize selamı var. Keşke şimdi burada olsaydı, 5 dakikalığına bütün mesajını doğrudan aracısız bir şekilde size iletebilseydi. Ama 7 yıldır haksız ve hukuksuz bir şekilde özgürlüğü elinden alınmış durumda. Bir mesajı var, çokça tartışılan bir konu sevgili Başak Demirtaş'ın parti tarafından uygun görülmesi halinde aday olabileceği yönündeki ifadesi. Bugün yaptığı açıklama ile aday adaylığından çekildiğini ifade etti. Bütün bunların partimizin bilgisi dahilinde ve birlikte görüşmeler sonucu alınmış kararlar olduğunu bilmenizi isteriz. Bu konu ile ilgili çok açık bir mesajı var. Bunu da sizlerle paylaşmak istiyoruz."

Saruhan Oluç: "İki cümle eklemek isterim. Selahattin Demirtaş’ın sözleri ile ifade ediyorum. Dedi ki 'Biriz, bütünüz aramızda herhangi bir ayrılık gayrılık yok. Parti ile benim aramda ayrılık gayrılık yok. Halkın kafasını karıştırmaya çalışanlara kimse pirim vermesin.' Net olarak bu mesajı bir kez daha herkese iletmek istiyoruz."

Editör: TÜRKİYE SAATİ