Lopburi ilinin aynı adı taşıyan şehri, eskiden ülkedeki ticaret ve turizmin önemli merkezlerinden biriydi. Ancak, Hong Kong merkezli İngilizce yayın yapan South China Morning Post gazetesinin dünkü haberine göre, bölge maymun istilası nedeniyle "hayalet kente dönme tehlikesiyle" karşı karşıya.

Lopburi Ticaret Odası Başkanı Pongsatorn Chaichanapanich, son iki yıldır artan maymun istilası yüzünden kent merkezinde birçok dükkanın ve işletmenin kepenk kapattığını ifade etti.

Independent Türkçe'nin haberine göre, Pongastorn, şehrin tarihi mekanlarının artık ziyaret edilemez hale geldiğini belirterek, devletin bu duruma bir çözüm bulması gerektiğini vurguladı.

Şehrin ünlü alışveriş merkezlerinden Pingya Alışveriş Merkezi sorumlusu Surachat Chanprasit, maymunların sürekli olarak mağazalara girerek zarar verdiğini, işletmelerin camlarını ve çatılarını neredeyse her ay yenilemek zorunda kaldıklarını dile getirdi.

Surachat, AVM'nin iki yıl önce 100 milyon Tayland Bahtı (yaklaşık 86,5 milyon TL) fiyatla satışa çıkarıldığını, ancak alıcı bulunamayınca fiyatın 70 milyon Tayland Bahtı (yaklaşık 60,5 milyon TL) kadar düşürüldüğünü belirtti.

Yetkili, AVM'nin satışa çıkarıldığı sırada Çinli bir yatırımcının şehre gelerek inceleme yaptığını, ancak maymun istilası sorununu gördükten sonra bu durumun çözülmeden yatırım yapmayı reddettiğini anlattı.

Özgür Özel yarın İspanya’ya gidiyor Özgür Özel yarın İspanya’ya gidiyor

Lopburi Valisi Ampol Angkhapakornkul ise geçen ay şehre düzenlediği ziyarette sorunun çözümü için adım atacaklarını belirterek, Ulusal Parklar, Yaban Hayatı ve Doğa Koruma Bakanlığı yetkilileriyle ortak bir plan hazırlayacaklarını duyurmuştu. HABER MERKEZİ 

Editör: TÜRKİYE SAATİ