Muğla’da G.K. isimli kadına cinsel saldırıda bulunan ve Yargıtay’ın sanık lehine bozmasının ardından yeniden görülen davada karar çıktı.  İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 15. Ceza Dairesi’nde görülen duruşmada, son kez dinlenen sanık Orçun Gültekin, “Ben böyle bir şey yapmadım. Yüce mahkemeden beraatime karar verilmesini talep ediyorum” dedi. Sanık avukatları mağdur G.K ile sanık Orçun Gültekin arasında husumet bulunduğunu ve bu yüzden iftira attığı iddiasında bulunarak tüm suçlamaları reddettiler.

İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 15. Ceza Dairesi, önceki kararında direnme kararı verdi. Sanık Orçun Gültekin,“nitelikli cinsel saldırı” suçu cezasında artırım yapılarak 14 yıl, “kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma” suçunda da artırım yaparak 4 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Sanık Gültekin toplam 18 yıl 6 ay ceza aldı.

“KADINLAR BİRLİKTE MÜCADELE ETTİĞİ, KORKMADIĞI MÜDDETÇE KAZANACAKLAR”

Duruşma sonrası ANKA Haber Ajansı’na konuşan G.K.’nın avukatı Çağla Çavdar, “Şimdiye kadar bütün kadına şiddet, kadın cinayeti ve cinsel saldırı dosyalarında gördüğümüz gibi müvekkilimizin kişisel hayatına saldırıda bulunarak fail aklanmaya çalışmışsa da mahkemenin kararı hukuka ve hakkaniyete uygun olmuştur. Yargılamanın her aşamasında failin suçunun sabit olduğu belirtilmiştir ancak cezada artırım ve teşebbüs aşamasında kalıp kalmadığı tartışılmıştır. Dosya kapsamında toplanan tüm deliller neticesinde sanık nitelikli cinsel saldırı ve hürriyetinden yoksun bırakma suçlarından her suç için artırım da yapılarak toplamda 18 yıl 6 ay ceza almıştır. Bu karar bize bir kere daha göstermiştir ki kadınlar birlikte mücadele ettiği, korkmadığı, susmadığı müddetçe kazanacaklar ve adaleti birlikte sağlayacaklardır” dedi.

Dicle Elektrik’ten yangınla ilgili açıklama: “Yangının elektrik iletim hatlarından kaynaklanmadığını belirledik” Dicle Elektrik’ten yangınla ilgili açıklama: “Yangının elektrik iletim hatlarından kaynaklanmadığını belirledik”

NE OLMUŞTU?

Olay Muğla’da 25 Ekim 2021’de gerçekleşmişti. Sanık Orçun Gültekin, davanın ilk duruşması yapılmadan Datça Sulh Ceza Mahkemesi tarafından 23 Aralık 2021’de adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Sanık Gültekin’in serbest bırakılmasına yapılan itiraz sonucunda Muğla 2. Sulh Ceza Mahkemesi 30 Aralık 2021’de yeniden yakalama kararı çıkarmış ve evinde yakalanan Gültekin tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

Sonrasında Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesi,  görülen davada sanık Orçun Gültekin’e, G.K.’ye karşı, “vücuda organ veya sair bir cisim sokulması suretiyle cinsel saldırı” suçundan önce 12 yıl hapis cezası verip eylemin teşebbüs aşamasında kaldığı gerekçesiyle 1/4 oranında indirim yaparak 9 yıl hapis ile cezalandırılmasına ve “cebir kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçundan önce 2 yıl hapis cezası verip, suçu cinsel amaçla işlediği gerekçesiyle 1/2 oranında artırım yaparak 3 yıl, toplamda 12 yıl hapis cezasına çarptırmıştı. Mahkeme daha sonra, sanığın üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, verilen ceza miktarı ve tutuklulukta geçen süre göz önüne alınarak tahliyesine karar vermişti.

KOLLUKTAKİ İFADESİNİ DEĞİŞTİRDİ

Sanık Gültekin kolluktaki ilk ifadesinde mağdur G.K. ile birlikte kesinlikle ikamet ettiği eve ve odaya gitmediklerini söylemiş sorgudaki savunmasında ise bu ifadesini değiştirerek aparta gittiğini kabul etmişti. Sanık Gültekin, kendi ailesine ait ve olay sırasında kimsenin bulunmadığı aparttaki odaya cinsel amaçla tehdit, cebir ve zorla döverek götürdüğü ardından da cinsel saldırıyı gerçekleştirdiği kaydedilmişti.

G.K’nin avukatlarının mahkeme kararına itiraz etmesinin ardından İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 15. Ceza Dairesi’nde yapılan duruşmada mahkeme sanık Gültekin hakkında takdiri indirimi yapmaksızın “nitelikli cinsel saldırı” suçundan 14 yıl, “kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma” suçundan ise 4 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Gültekin, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

YARGITAY SANIK LEHİNE KARARI BOZDU

Sanık ve mağdur avukatlarının dosyayı temyize götürmesinin ardından Yargıtay 9. Ceza Dairesi dosyayı inceledi. İnceleme sonucunda Yargıtay, jinekolojik muayeneye ilişkin yapılan adli tıp raporunda “perinede erozyon yani tahribat bulunduğu” tespitine rağmen sanık hakkında İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 15. Ceza Dairesi’nin verdiği nitelikli cinsel saldırı suçundan kurulan hükmü sanık lehine bozdu.

Yargıtay, “Sanığın hukuki durumunun takdir ve tayini gerekirken eksik araştırma ile yazılı şekilde hüküm kurulması hukuka aykırı bulunmuştur” kararını verdi. Mahkeme sanık Gültekin’in “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçundan aldığı 4 yıl 6 ay hapis cezasını ise onayladı.

ANKA

Kaynak: anka