Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı’nın (TDV) ortaklaşa yürüttüğü “2024 Yılı Vekalet Yoluyla Kurban Kesim Programı Tanıtım Toplantısı”, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

“KURBAN İBADETİ, O’NUN EMİRLERİNE İTAATİN EN AÇIK GÖSTERGESİDİR”

Diyanet İşleri Başkanlığı 15 Temmuz Milli İrade Şehit Ali Alıtkan Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıda konuşan Başkan Erbaş  şöyle konuştu:

“Tevhit, takva ve teslimiyetin sembolü olan kurban ibadeti, alemlerin Rabbine kul olmanın, O’na yaklaşmanın, O’nun emirlerine itaatin en açık göstergesidir. Esasen kurban ibadeti, Allah’a duyduğumuz muhabbetin diğer bütün sevgilerin üstünde olduğunun bir ifadesidir. Dünya hayatında bizlere ne bahşedilmişse, neyimiz varsa hepsini Allah yolunda feda edebileceğimizin bir alametidir. Kurban, Allah’ın bizlere bahşettiği nimetlere karşı şükür bilincini, yaratılanlara karşı da karşılık beklemeden yardımda bulunma erdemini pekiştirirken bu önemli ibadeti de yaparak Cenab-ı Hakk’a çok önemli bir kulluk vazifemizi de yerine getirmiş olmamızın bir tezahürüdür. Maddi unsurların ötesinde niyeti, samimiyeti, bağlılığı, fedakarlığı ve nihayetinde takvayı ortaya koymaktadır.”

Hızlı ve kolay randevu vaadine kanmayın! Hızlı ve kolay randevu vaadine kanmayın!

“KURBAN İBADETİNİN HİKMETİ ÇOK BÜYÜK”

Kurban ibadetinin Müslümanlar arasında ümmet bilincinin güçlenmesine ve Müslümanların birbirlerini yakından tanımalarına da vesile olduğuna işaret eden Başkan Erbaş, “Kurban sayesinde ülkemizin 81 ilinde 922 ilçesinde, pek çok beldesinde, köyünde, sadece ülkemizde değil, sınırlarımızın ötesinde milyonlarca mağdur, fakir fukara, garip gureba, bir yıl boyunca bir kurban etini bekleyen nice insanlara ulaşma, onlarla tanışma, buluşma imkanı sağlıyor. Yani kurban ibadetinin hikmeti çok büyük” dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı ve TDV’nin herhangi bir ayrım gözetmeden dünyanın ihtiyaç duyulan her yerinde iyilik faaliyetlerinde bulunduğunu ifade eden Başkan Erbaş, Müslüman azınlıklara, yoksullara, kimsesizlere, yetimlere, savaş ve işgal dolayısıyla mağdur olan, afetlere maruz kalan ihtiyaç sahiplerine milletin merhamet elini uzatmaya devam edeceğini belirtti. Başkan Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın TDV ile beraber yaptığı en önemli hizmetlerden birinin de “vekaletle kurban kesim organizasyonu” olduğunu dile getirdi.

2023 yılında TDV’ye emanet edilen 745 bin 535 hisse kurbanın yurt içinde 79 il, yurt dışındaysa ise 47 ülke 280 bölgede bizzat gönüllü ve görevlilerin nezaretinde kesilerek 34 milyon 667 bin 378 kişiye ulaştırıldığı bilgisini paylaşan Başkan Erbaş, “Türkiye Diyanet Vakfımız, 31 yıllık süreçte hayırseverlerimizin vekalet verdiği toplam 4 Milyon 662 bin 258 hisse kurban kesilerek ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmıştır” şeklinde konuştu.

2024 yılı için vekaletle kurban kesim bedellerinin de belli olduğunu belirten Erbaş, “Yurt içinde 11 bin 750 TL, yurt dışında ise 4 bin 750 TL olarak belirlenmiştir” dedi.

ANKA

Kaynak: anka