(İSTANBUL) - Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) son zamanlarda, özellikle Orta Doğu kökenli turistlere yönelik yapılan saldırıları kınadı. TÜRSAB'dan yapılan açıklamada, "Barış ve kardeşliği tesis eden sektörün temsilcileri olarak farklı kültürlerden insanların karşı karşıya getirilmesi, tehdit edilmesi, her 100 turistten yaklaşık 90’ının ülkemize gelmesini sağlayan seyahat acentalarımızı kaygılandırmaktadır. Ülkemize gelen her misafir, milliyeti fark etmeksizin bizim için çok değerlidir" denildi.

İstanbul Maslak'ta önceki gün bir sitenin önünde oturan turistler, eli bıçaklı, bozkurt işareti yapan bir kişinin tehdit ve hakaretlerine maruz kalmıştı. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) bu ve benzeri saldırılara karşı yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, "Ülkemize gelen turist sayısını ve niteliğini artırmak için canla başla çalışan seyahat acentalarının birliği TÜRSAB olarak geçtiğimiz günlerde İstanbul’da Orta Doğu ülkelerinden gelen misafirlerimize karşı yapılan saldırıyı şiddetle kınıyoruz" denildi.

TÜRSAB’ın açıklaması şöyle:

Paris'te Türk bayrağını taşıyacak sporcular belirlendi Paris'te Türk bayrağını taşıyacak sporcular belirlendi

"Anadolu kültürü ile bağdaşmayan, tüm dünyaca bilinen ve takdir edilen misafirperverliğimize gölge düşüren bu davranış asla kabul edilemez. Bu tür çirkin saldırıların cezasız kalmaması gerektiğine inanıyoruz. Son dönemde özellikle Orta Doğu ülkelerinden gelen misafirlerimize yönelik bu türden tavır ve söylemler turizm sektör temsilcileri olarak bizleri ziyadesiyle üzmektedir.

"Ülkemize gelen her misafir, milliyeti fark etmeksizin bizim için çok değerlidir"

Barış ve kardeşliği tesis eden sektörün temsilcileri olarak farklı kültürlerden insanların karşı karşıya getirilmesi, tehdit edilmesi, her 100 turistten yaklaşık 90’ının ülkemize gelmesini sağlayan seyahat acentalarımızı kaygılandırmaktadır. Ülkemize gelen her misafir, milliyeti fark etmeksizin bizim için çok değerlidir. Benzer olayların bir kez daha yaşanmamasını temenni ediyor, bu saldırıya maruz kalan misafirlerimize geçmiş olsun dileklerimizi bu vesile ile iletmek istiyoruz.”

 

Kaynak: anka