TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Uluslararası Adalet Divanı'nın İsrail'e karşı açılan soykırım davasında verdiği ara karara ilişkin açıklama yaptı. Kurtulmuş'un sosyal medya hesabından yaptığı açıklama şöyle:

"Gazze'de işlediği savaş ve insanlık suçları için Uluslararası Adalet Divanı’nda yargılanan İsrail hakkında verilen ara karar, İsrail'e karşı insanlık cephesinin haklılığını ispatlar nitelikte atılan ilk adım olması açısından önemlidir.

"ULUSLARARASI HUKUK, BU ELİ KANLI KATİLLERİ YARGILAYARAK HAK ETTİKLERİ CEZALARI VERMELİDİR"

Şimdi, acilen tüm dünya Gazze'de yaşanan katliamları durdurmalı, insani yardımları bir an önce Gazze'ye ulaştırmalı ve uluslararası hukuk, bu eli kanlı katilleri yargılayarak hak ettikleri cezaları vermelidir. Bu davaya öncülük eden Güney Afrika Cumhuriyeti’ne, davayı yerinde takip eden Milletvekillerimize ve bu mücadeleyi omuzlayan hukukçulara insanlık adına teşekkür ediyorum."

ADALET BAKANI TUNÇ: "KARARIN UYGULANMASI İÇİN ULUSLARARASI MEKANİZMANIN DA İVEDİLİKLE HAREKETE GEÇMESİ GEREKMEKTEDİR"

Ara karara ilişkin Adalet Bakanı Yılmaz Tunç ise sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı:

"İsrail’in BM Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi'ni ihlal ettiği gerekçesiyle açılan davada, Uluslararası Adalet Divanı’nın ihtiyati tedbir kararı vermesi, Filistin’de akan kanın durdurulması ve insanlık suçunun sona erdirilmesi açısından olumludur. İsrail, Uluslararası Adalet Divanı’nın aldığı ihtiyati tedbir kararına acilen uyarak insanlık suçuna son vermelidir. 7 Ekim’den bu yana 11 bini çocuk, 7 bini kadın olmak üzere 26 binden fazla Filistinlinin hayatını kaybetmesine, 64 binin üzerinde kişinin yaralanmasına neden olan İsrail, tedbir kararını acilen yerine getirerek saldırılarını bir an önce durdurmalıdır. Kararın uygulanması için uluslararası mekanizmanın da ivedilikle harekete geçmesi gerekmektedir.”

ANKA

Kaynak: anka