Dijital İş Geliştirme Uzmanı Berat Kızılel, vatandaşların yeni dolandırıcılık yönteminden kurtulmalarının yollarını açıkladı. Özellikle son dönemde, telefonlara "kargonuz ulaşmadı" mesajı gönderildiğini, bu tür bir mesaj gelmesi halinde asla bağlantıya tıklanmaması gerektiğini söyleyen Kızılel, şunları kaydetti:

"BÜYÜK FİRMA İSİMLERİNİ KULLANIYORLAR"

"Gün içinde bilmediğimiz, ismini duymadığımız firmalardan defalarca sms alıyoruz. Bunun çoğu kampanyalar hakkında bilgilendirme mesajları oluyor. Bir de bunun dolandırıcılık ayağı var. Mesela büyük firmalardan gelmiş gibi SMS'ler gönderiliyor ve linke tıklamanızı istiyor. Bir kaç ikna ve yönlendirme cümlesi ile vatandaşı korkutarak ya da baskı altına alarak bilgilerini paylaşmaları isteniyor. Bir diğer yöntem link yönlendirmeleri. Bu linke tıkladığınız anda tüm bilgileriniz karşı tarafa ulaşıyor. Bilgileri kopyalayıp ciddi mağduriyet yaratıyorlar. Bir de şans oyunları adı altında ciddi bir dolandırıcılık furyası başladı. Son dönemde bu dolandırıcılık yöntemleri inanılmaz yaygınlaştı ve kesinlikle dikkatli olmak gerekiyor."  

"KARGONUZ ULAŞIR, MERAK ETMEYİN"

Elon Musk'ın şirketi Neuralink insan beynine çip yerleştirdi Elon Musk'ın şirketi Neuralink insan beynine çip yerleştirdi

"İş başvurunuzun sonucu hakkında sözde bilgilendirme yapacakları gibi, kargonuz ulaşmadı gibi bir sürü yanıltıcı ve kötü niyetli mesajlar alabiliyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken husus; link gerçekten resmi siteye ait bir link mi? SMS'i gönderen numara gerçekten resmi kuruluşa ait bir numara mı? Bunlara odaklanmak gerekiyor. Yani iddia ettiği markaya ait mi diye sorgulamak gerek. Kargonuz size ulaşmadıysa, muhakkak ulaşır merak etmeyin. Mesaja tıklamak yerine, hangi firma ismi dolandırıcılığa konu olduysa direk o firmanın bir şubesine gidip sorun daha mantıklı!"

"MAİLLERİNİZE DİKKAT EDİN!"

"Bu aralar maille dolandırma yöntemleri de çok yaygın. Dışarıdan gelen bildirimlere, tanımadığınız bilmediğiniz kişi ve adreslerden gelen maillere kesinlikle bakılmaması gerekiyor. Bir bildiri dışarıdan, tanımadığınız bir kişi ya da bağlantıdan geliyorsa 2 kez birkaç parametreyi sorgulamakta fayda var. Birincisi, büyük firmalar sizden kimlik bilgisi, kredi kartı bilgisi gibi bilgilerinizi istemez. Bu durumda sizden özel bilgilerinizi istiyorsa kesinlikle vermemek gerekiyor."

ANKA

Kaynak: