CHP Aydın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu CHP Grup Sözcüsü Süleyman Bülbül, depreme dayanaksız olduğu saptanarak yıkımına karar verilen Aydın Lisesi’nin durumuyla ilgili verdiği soru önergesine Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in verdiği yanıtla ilgili açıklama yaptı. Tekin’in “Aydın Lisesi’nden deprem güvenliği ile ilgili gelen talebin Bakanlığımız İnşaat ve Emlak Genel Müdürlüğüne bildirildiği, İnşaat ve Emlak Genel Müdürlüğünce 2020 yılında gerekli inceleme ve analizler yapılarak yıkımına karar verildiği, yatırım programına alınarak inşaatına başlandığı bildirilmiştir’’ dediğini belirten Bülbül, Milli Eğitim Bakanlığı’nın Aydın Lisesi binasının depreme dayanıksız olduğunun 4 yıl önce inceleme ve analizlerle ortaya çıktığını itiraf ettiğini söyledi. Bülbül, şunları söyledi:

“Bakanlık yüzlerce kişinin canını tehlikeye atıyor, açık açık yalan söylüyor”

''Bu inceleme sonrasında yıkımına karar verildiğini ve yatırım programına alınarak inşaatına da başlandığını söylüyor. Üzülerek söylüyorum ki bakanlık yüzlerce kişinin canını tehlikeye atıyor, açık açık yalan söylüyor. Gerçek böyle değil. 800 öğrenci, öğretmen ve personelin bulunduğu binada eğitim ve öğretim 4 yıldır devam ediyor. Depreme dayanıksız olduğu yıllardır ayan beyan ortada olan binada bırakın inşaata başlanmayı, yıkıma ilişkin herhangi bir adım bile atılmıyor. Valilik, Bakanlığa doğru söylemiyor. Doğru olmayan cevabı da Bakanlık bize iletiyor. Aydın’ın köklü liselerinden biri olan Aydın Lisesi, 34 yıldır aynı binada bulunmaktadır. Binanın, depreme dayanıksız olduğu metrelerce öteden bile görülmektedir. Lise personelinin yaptığı başvurular dört yıl boyunca yanıtsız bırakılmıştır. Valilik tarafından yaptırılan tespitlerde de binanın deprem güvenliği olmadığı ortaya çıkmıştır. Buna rağmen birinci derece deprem kuşağında bulunan Aydın’da öğrencilerimiz depreme dayanıksız okullarda eğitim-öğretim görmeye devam ediyor. Depreme dayanıksız olan okullar konusunda şeffaflıktan uzak tavır sergileyen Bakanlık, sorumsuz davranışlarını ayak oyunlarıyla, 'Biz yıktık, inşaatına da başladık' yalanlarıyla örtbas etmeye çalışmaktadır. Aklınızı başınıza alın. Yalan söylediğiniz, takip etmediğiniz konu yurttaşlarımızın canına mal olacak bir konudur.

Kemal Kılıçdaroğlu, Bülent Ecevit'in kabrini ziyaret etti Kemal Kılıçdaroğlu, Bülent Ecevit'in kabrini ziyaret etti

Bu okullarla ilgili yapılması gereken, depreme dayanıksız olduklarını tespit ettikten sonra yıkım kararlarını almak, yurttaşlarımızı mağdur etmeyecek şekilde diğer okullara nakillerini yapmak ve en kısa sürede kendi okullarına kavuşmalarını sağlamaktır. Depreme dayanıksız okulları gündeme getirmeye devam edeceğim. Depreme dayanıksız okullarla ilgili hiçbir işlem yapmayan Bakanlığın peşini bırakmayacağım. İktidarın göz yumduğu ihmaller sonucunda hiçbir yurttaşımızın burnunun bile kanamasına göz yumamam."

Kaynak: anka