Bakan Yerlikaya: "Son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar terörle mücadelemize devam ediyoruz" Bakan Yerlikaya: "Son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar terörle mücadelemize devam ediyoruz"

Daha önce atanmayan öğretmen, emekli, çay ve buğday mitingi düzenleyen CHP, dün de Kocaeli’nin Gebze ilçesinde “Geçinemiyoruz” sloganıyla yurttaşlarla buluştu. CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in çağrısıyla mitinge gelen çok sayıda sendika, dernek ve federasyon temsilcisi, sorunlarını ve taleplerini ANKA Haber Ajansı’na anlattı.

EMADDER üyeleri, üzerindeki giysiye tek tek harflerin yazılı olduğu “kademe” kelimesiyle koreografi oluşturdu. Temsili boş bir tabutun üzerinde de “Mezarda emekli olmak istemiyoruz” yazısı yer aldı. EMADDER Başkanı Mihriban Uğurlu, emek verenlerin mücadelesi için mitinge geldiklerini belirtti. Uğurlu, şunları söyledi:

“Bizler bir gün, bir ay, bir yıl yüzünden akranlarımızdan daha çok çalışıp onlardan 17-20 sene sonra mezarda emekliliğe mahkum edildik. Bunu asla kabul etmiyoruz. Bizler çok çalıştığımız için cezalandırıldık. Ülkemizin bir kesimindeki vatandaşına kıyak üstüne kıyak yapılırken bir kesimine ikinci sınıf vatandaş muamelesi yapıldı. Bizlerin suçu çok çalışmak mı? Bizler 17-20 yıl sonra emekliliği kabul etmiyoruz. EYT’ye dahil olmak gibi bir niyetimiz yok. Kademeli bir şekilde sisteme dahil olmak istiyoruz. Hepimizin 8, 9, 10 bin gün primleri var. Biz neden 20 yıl daha fazla çalışıyoruz? Bu adaletsizlik, bu haksızlık çözülsün istiyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi, Özgür Özel buna şu an sahip çıkıyor, bu hakkı savunuyor. Biz de bugün emeğimizin, alın terimizin hakkı için alanlardayız. 81 ilden alanlara geldik. Şu an buranın en kalabalık kitlesiyiz. Buraya özel bir koreografi yaptık. Gördüğünüz gibi bir de tabut getirdik. Çünkü mezarda emekli olmak istemiyoruz. Onun dışında 81 ilden arkadaşlarımız özellikle hazırlandılar. Dünyanın hiçbir yerinde böyle adaletsizlik görülmedi.”

Üzerinde taleplerinin yazılı olduğu afişler asılı olan dernek üyesi Necdet Şahin de “İstanbul’dan geliyoruz. Bizler bir günle 17 seneye mahkum olmak istemiyoruz. Hakkımız olan kademeyi istiyoruz. Mezarda emeklilik istemiyoruz” dedi.

Mahmut Şengül: Yaşam koşullarını değiştirmezseniz emekliler iktidarı değiştirir

Birleşik Emekliler Sendikası Genel Başkanı Mahmut Şengül, iktidara seslenerek şunları dile getirdi:

“16 milyon emekli olarak artık diyoruz ki, geçinemiyoruz. Biz iktidara diyoruz ki, geçinemiyoruz. İktidarsa emekliye ‘Yastık altındaki altınları çıkarın’ diyor. Maalesef emeklinin artık yastık altında kuru ekmeği var. İstiyorlarsa buyursunlar. Diyoruz ki biz de Avrupalı emeklisi gibi insanca yaşamak istiyoruz. Bugün Lüksemburg’daki bir emekli, TL karşılığı olarak 90 bin TL emekli aylığı alıyor. Hollanda’daki bir emekli 70 bin TL, İtalya’daki bir emekli 50 bin TL emekli aylığı alıyor. Türkiye’de hazine yardımıyla beraber 10 bin TL alıyoruz. Hazine yardımını çıkarırsak 7 bin 500 TL. Şimdi yetkililere sesleniyorum. Siz de ekmeği 10 TL’ye alıyorsunuz, emekli de sanayici de 10 TL’ye alıyor. 7 bin 500 TL’yle siz geçinebiliyorsanız buyurun emekli de geçinsin. Onun için diyoruz ki geçinemiyoruz, yaşayamıyoruz. Ya emeklinin yaşam koşullarını değiştirirsiniz ya da 16 milyon emekli iktidarı değiştirir diyoruz.”

Arzu Lastikçi: Yüzyılın sefaletini yaşıyoruz

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ve Emekliler Federasyonu Genel Başkanı Arzu Lastikçi de “Bugün insanca yaşam için buradayız. Emeklinin durumu belli, ortada. Yüzyılın sefaletini yaşıyoruz. Emeklinin insan onuruna yaraşır bir maaşını elde etmek için buradayız. Sesimizi Ankara’ya duyurmak istiyoruz, sayın iktidar sahiplerine. EYT meselesinin tamamlanmadığını, masada kalan haklarımızı, staj ve çırakları, Bağ-Kurluları sayın iktidar sahiplerinin duymasını, buradaki sesin Ankara’ya ulaşmasını istiyoruz. Emeklilerin, hediye edilen yılda yaşadığı sefaleti anlatacağız bugün Ankara’ya” diye konuştu.

Aysel Lüle: İstifa etmezlerse emekliler onları indirecek

Birleşik Emekliler Sendikası Genel Sekreteri Aysel Lüle, “Emekliler olarak açız. Geçinemiyoruz. Bu hükümet politikaları, emekliyi açlığa değil, ölüme mahkum etti. Biz de buradan sesimizi duyurmak, istifaya çağırmak için geldik. Çünkü artık geçinemiyoruz. Emeklilerin ne geçinecek ne de dayanacak hali kaldı. Biz insanca, insan onuruna yaraşır şekilde yaşamak istiyoruz. O yüzden ‘hükümet istifa’ diyoruz. Eğer istifa etmezlerse emekliler onları indirecekler” dedi.

Selçuk Aydın: Staj ve çıraklık sigortalarının başlangıcı olmalı

İstanbul Staj ve Çıraklık Derneği Başkanı Selçuk Aydın da haklarını savunmak için geldiklerini belirtti. Aydın, “Biz yıllardır, 1987 yılından beri bu mücadeleyi veriyoruz. İnşallah en tez zamanda da bu çözüme kavuşacak. Bizim bugün duymak istediğimiz şey, staj ve çıraklık sigortalarının başlangıcı mutlaka olmalı sözünü duymak istiyoruz. Özgür Başkanımız sağ olsun her defasında zaten bunu dillendiriyor. Cumhurbaşkanımızla da bunu konuştu. Bugün binlerce kişi buradayız. Mücadele için Türkiye’nin 20 tane ilinden otobüslerle intikal etti” ifadelerini kullandı.

Selçuk Süzen: Gebze’de ulaşıma yüzde 53 zam yapıldı

Birleşik Emekliler Sendikası Gebze Şube Başkanı Selçuk Süzen de şöyle konuştu:

“Ben buradan hem iktidarı hem de iktidar ortaklarını istifaya davet ediyorum. Çünkü artık bu iktidarın bu ülkeyi yönetemediğine kanaat getirdik. Çünkü koca bir bayramı 3 bin TL ile geçirdiler ama maaşları ödemediler. Bugün ‘Emeklilere zam yok’ diyen iktidar ama maalesef elektriğe yüzde 38, Gebze’de ulaşıma yüzde 53 zam yaptı. Şimdi soruyorum. Hangi parayla geçineceğiz? Hangi parayla ihtiyaçlarımızı karşılayacağız? Biz artık baba olarak, birey olarak hiçbir şey yapamıyoruz.”

Kaynak: anka