(ANKARA) - Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, "Suriye ile bir araya geliş aile nostaljisi ile olmamalı devlet adamı olarak olmalı" dedi. Davutoğlu, "Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı hiçbir devletin başkanına barışalım diye yalvarmaz. Barış şartlarını kendisi ortaya koyar. Cumhurbaşkanı 2 senedir Rusya'nın baskıyla Esat’la görüşelim diyor. O da 'hayır görüşmem, askerini çek' diyor, şartları dayatan Suriye tarafı" ifadelerini kullandı.

Saadet-Gelecek Partisi ortak grup toplantısı yapıldı. Toplantıda, Saadet Partisi Grup Başkanvekili Bülent Kaya, Madımak katliamına ilişkin şöyle konuştu.

"31 yıl önce 1993 yılında Sivas Madımak'ta maalesef yakılarak hayatını kaybeden 35 insanımızı rahmetle anıyoruz. Yine 5 Temmuz 1993'te Erzincan Başbağlar'da köyleri yakılarak, ateşe verilerek hayatlarını kaybeden 33 vatandaşımıza Allah'tan rahmet diliyoruz. Bu iki olayın 3 gün arayla meydana gelmiş olması Türkiye'yi yine karanlık günlere sokmak isteyen insanların Türkiye'de bitmeyen emellerinin 31 yıl geçmiş olmasına rağmen ortaya çıkarılamamış olmasından dolayı üzüntümüzü bir kez daha paylaşıyoruz. 31 yıl geçmiş olmasına rağmen bu olayların aydınlatılamamış olmasının o tarihten  bu yana gelen bütün yönetimlerin bir ayıbı olduğunu da ifade etmek istiyorum."

Bakan Yerlikaya: "Son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar terörle mücadelemize devam ediyoruz" Bakan Yerlikaya: "Son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar terörle mücadelemize devam ediyoruz"

Bülent Kaya, Kayseri ve Suriye'de gelişen olaylara ilişkin şunları dile getirdi:

"Kayseri'de hiçbirimizin tasvip etmediği olay sebebiyle başlayan daha sonra amacından ve çığrından çıkarak başka illerimize de sıçrayan, ardından da Suriye'de vatandaşlarımıza, Türkiye plakalı araçlara yapılmış olan saldırılar da aslında yepyeni bir oyunun içerisine çekilmekte olduğumuzu maalesef bizlere gösteriyor ve hatırlatıyor. Elbette ülkemiz ve coğrafyamız ağır imtihanlardan, dönemlerden geçiyor. Bir taraftan ekonomik krizler öte taraftan düzensiz göçler, yanıbaşımızda cereyan eden hadiseler... Hepimiz biliyoruz ki bu noktaya bugün bizleri yöneten iktidar getirdi. İktidar bir yanlışı düzeltmek için zannediyor ki yaptıklarımdan vazgeçersem, tersini yaparsam herşey düzelir. Her yanlışın, yanlış politikanın, yanlış yolun bir geriye dönüş maaliyeti var. Ama maalesef bu iktidar her yanlış politikanın geriye dönüş maliyetlerini sadece millette fatura etmekte."

"Katil Sisi diye başlanıldı, Sisi ile el sıkışmaktan geri durmadı "

"Katil Sisi diye başlanıldı, orada hayatını kaybeden kardeşimizin kızının mektubunu gözyaşları içinde okudu ama aynı katliamı yapan Sisi ile el sıkışmaktan geri durmadı. Mısırlı kardeşlerimizin bahtına çile, hapishane, ölüm düştü ama reisimiz 'Dün dündür, bugün bugün, yarına Allah kerim' politikasıyla yol yürümeye devam etti. Geldiğimiz noktada Suriye için 12 yıldır yürütülen bir politika var. Bugün 'Esed'le ilk günlere dönebiliriz, Marmaris'te tatil yapabiliriz, AK Parti iftarına ve kongresine baş konuk alabiliriz' noktasına gelindi. Olan milyonlarca Suriyeli'nin kendi vatanlarından göç etmesi, binlerce, milyonlarca Suriyelinin hayatını kaybetmesine oldu. Herhalde Esed ile el sıkışıp bir araya geldiği zaman da milletimizin, Suriyelilerin faturası ölüm gözyaşı, sürgün olacak ama reisimiz ise aktif bir dış politika kahramanı, milli bir kahraman olarak yine devam edecek."

Davutoğlu: "Türkiye çapında provakasyon uygulanıyor"

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu da şöyle konuştu: 

"Provakasyonlarla Kayseri'de başlayan olaylar Kuzey Suriye'ye intikal etti. Bu olayların değerlendirilmesini kapsamlı bir şekilde yapmak istiyorum. Hangi uluslararası bağlamda bu olaylar şekilleniyor? Avrupa'da sağın yükselişi adım adım geliyor. Ukrayna savaşının Karadeniz ve Balkanlar havzasında oluşturduğu bunalım ve kriz ortamı, İsrail'in saldırganlığının Orta Doğu'da yol açtığı büyük yıkım ve bilinmezlikler. ABD'de iktidara kim gelir öngörülemezliliği. Bu tablo içinde Türkiye'nin ayakları üzerinde sağlam durması lazım. Bu krizler tablosu ile Türkiye'deki provakasyonlar birbirinden ayrı süreçler değildir. Milletimizi kutuplaşmaya, kin ve nefret söylemine dayalı birtakım gerilimlere sokmak isteyenlerin tek bir hedefi vardır, Türkiye'yi zayıflatmak. Mülteciler sorunu ile karşı karşıyayız. Çok açık ve net tedbirler almamız lazım. Bu sorun toplumda ciddi kaygılar uyandırıyor. Türkiye'nin içini karıştırmak üzere yürütülen bir provakasyon olduğu konusunda dikkatli olmamız lazım. Esad ve Suriye ile görüşülmeli. Suriye ile bir araya geliş aile nostaljisi ile olmamalı devlet adamı olarak olmalı. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı hiçbir devletin başkanına barışalım diye yalvarmaz. Barış şartlarını kendisi ortaya koyar. Cumhurbaşkanı, 2 senedir Rusya'nın baskıyla Esad'la görüşelim diyor. O da 'Hayır görüşmem, askerini çek' diyor, şartları dayatan Suriye tarafı. AB, ABD, BM ve komşu ülkelerle mültecilerin dönüşleri ile ilgili kapsamlı bir diplomatik girişim olması lazım. Kin ve nefret söylemine karşı önlemler alınmalı. Türkiye çapında provakasyon uygulanıyor."

Yaşam İçin Yasa İnisiyatifi: Katliam suçuna ortak olmamanızı bekliyoruz

Saadet-Gelecek Partisi ortak grup toplantısında Yaşam İçin Yasa İnisiyatifi adına söz hakkı verilen Solmaz Saçılık, çıkarılması planlanan sokak hayvanları yasasına karşı destek isteyerek, şunları söyledi:

"Katliamın karşısında, yaşamın yanında olacağınızı beyan ettiğiniz için Yaşam İçin Yasa İnisiyatifi adına teşekkür ediyorum. 2004'te çıkarılan yasaya göre sokakta yaşayan hayvanlar aşılanacak ve kısırlaştırılıp yaşam alanına bırakılacaktı. Bu şekilde sokaktaki köpek sayısı azaltılmış olacaktı hem de hayvanlar sağlıklı bir şekilde yaşamlarına devam edecekti. Bu yasa uygulanmadı, denetim ve cezalandırma yapılmadı. 20 yıldır bu kanuna uymayan belediyelerin, denetleme görevini yerine getirmeyen bakanlıkların faturası hayvanlara kesilemez. Hayvanları koruyan 6. maddeye dokunulamaz. Her ilçeye geçici bakımevi açılmalı. Hayvanlara şiddet uygulayanlar, cinsel istismarda bulunanlar, iyi hal indirimi almadan yatarı olan hapis cezalarıyla yargılanmalıdır. Tüm milletvekillerimizden tecrit ve katliamı öngören yasa tasarısına hayır demenizi, bu katliam suçuna ortak olmamanızı bekliyoruz."

 

Kaynak: anka