RTÜK üyesi İlhan Taşcı, Üst Kurul'un altı televizyon kanalına yeni cezalar verdiğini açıkladı. Taşcı, “RTÜK, tarikat ve cemaatlere boyun eğdi. Tarikat ve cemaatlerin iç yüzünü kurgusal olarak anlatan Kızıl Goncalar dizisine ‘Toplumun milli ve manevi değerlerine’ aykırılıktan Üst Kurul yüzde 3 idari para, 2 kez de program durdurma cezası verdi” dedi.

RTÜK’ün CHP kontenjanından seçilen üyesi İlhan Taşcı, Üst Kurul’un bugün FOX TV, Halk TV, SZC televizyonu, Tele 1, KRT ve TGRT’de yayınlanan haberlere ve programlara verdiği son cezalara ilişkin bugün sosyal medya hesabı X’ten açıklama yaptı. Taşcı’nın açıklaması şöyle:

“RTÜK TARİKAT VE CEMAATLERE BOYUN EĞDİ, KIZIL GONCALAR DİZİSİNE YÜZDE 3 İDARİ PARA, 2 KEZ PROGRAM DURDURMA CEZASI VERDİ”

“-RTÜK tarikat ve cemaatlere boyun eğdi! Tarikat ve cemaatlerin iç yüzünü kurgusal olarak anlatan Kızıl Goncalar dizisine “toplumun milli ve manevi değerlerine” aykırılıktan Üst Kurul yüzde 3 idari para 2 kez de program durdurma cezası verdi.

-Fox TV’ye Somali Cumhurbaşkanının oğlunun kurye Yunus Emre Göçer’e çarparak ölümüne neden olması ve hakem Halil Umut Meler’e saldıran Ankaragücü’nün eski başkanı Faruk Koca’nın saldırmasına ilişkin değerlendirmeler nedeniyle ‘tarafsız’ davranmadığı savıyla yüzde 3 idari para cezası.

-Halk TV’ye ‘terör eylemini, faillerini ve mağdurlarını terörün amaçlarına hizmet edecek sonuçlar doğuracak şekilde’ sunulduğu iddiasıyla yüzde 3 idari para; aynı kanalda LGBT+konusundaki değerlendirmeler nedeniyle milli ve manevi değerlere aykırılıktan yüzde 3 idari para cezası verildi.

Şubat ayında ihracat verileri 21 milyar 86 milyon dolara ulaştı Şubat ayında ihracat verileri 21 milyar 86 milyon dolara ulaştı

-SZC televizyonundaki programda TÜİK çalışanının işsizliği az göstermelerinin karşılığında prim, terfi aldıklarına ilişkin sözlerinin aktarılması nedeniyle ‘tarafsızlık’ ihlali savıyla yüzde 3 idari para cezasına RTÜK oy çokluğuyla karar verdi.

-RTÜK, Tele 1’e ‘kişileri küçük düşürmekten’ yüzde 3; aynı kanala kara para aklama yöntemlerinin tartışıldığı program nedeniyle yüzde 3, kanalda Yılmaz Güney’in tartışıldığı programa da ‘suçluyu övmekten’ yüzde 3 idari para cezasına karar verdi.

-KRT’de Zafer Arapkirli’nin Çalışma Bakanı Işıkhan’ı ‘aşırı yoksulluk yok’ sözleri Sağlık Bakanı Koca’yı da yurtdışına giden doktorlar için ‘para’ için gittiklerine dönük el işaretini eleştirmesinden dolayı ‘küçük düşürmekten’ kanala yüzde 3 idari para cezası verildi.

-TGRT’ye haber bülteninde Starbucks bardağının görünmesi nedeniyle ‘gizli ticari iletişim’den yüzde 3 idari para cezası verildi.”

 

Kaynak: anka