Yunanistan, orman yangınlarıyla mücadele ederken, Korfu Adası'nda da ciddi bir yangınla karşı karşıya. Sosyal medyada paylaşılan fotoğraflarda, Korfu'nun kuzey kesiminde başlayan yangının etrafını saran alevler dehşet verici bir manzara oluşturuyor. Yangın nedeniyle adada yaşayanların güvenliği için tahliye operasyonları başlatılmış durumda.

Korfu'daki tahliye çalışmaları sonucunda gece saatlerinde yaklaşık 2.500 kişinin güvenli bölgelere taşındığı bildirildi. Neyse ki, yangının ev veya otellere hasar vermediği belirtiliyor. Ancak yangının hızla yayılması ve kontrol altına alınamaması endişe yaratıyor.

Yunanistan'ın diğer büyük adalarından biri olan Evia (Eğriboz) Adası da orman yangınlarından etkilenmiş durumda. Evia Adası'nda da yangın nedeniyle tahliyeler başlamış durumda. Yangının büyümesi ve etkilenen bölgelerin sayısının artması nedeniyle yetkililer yoğun bir çaba içinde.

Diğer yandan, Rodos Adası'nda da yangınlar sürüyor ve 40 bin kişi güvenli bölgelere tahliye edilmiş durumda. Bölgede görev yapan itfaiye ekipleri ve kurtarma ekipleri yangının kontrol altına alınması için büyük çaba harcıyorlar.

Ülkedeki bu yoğun yangınlar, doğal güzelliklerin yok olmasına, ekosistemin zarar görmesine ve yerel halkın yaşamında büyük sıkıntılara neden oluyor. Yunanistan, yangınlarla mücadelede tüm imkanlarını seferber ederken, yangınların kontrol altına alınması için uluslararası yardımların da önemli olduğu ifade ediliyor.

HABER MERKEZİ

Editör: Cemre Çalışkan