HABER: ÇAĞATAN AKYOL/KAMERA: UMUT EMRE GÖKBULUT

CHP'li İlhan Uzgel: “İran, Hamaney’in yerine geçecek olası liderini kaybetti” CHP'li İlhan Uzgel: “İran, Hamaney’in yerine geçecek olası liderini kaybetti”

(İSTANBUL) - İstanbul'da 1 Mayıs'ta gözlerin çevrildiği Saraçhane'de polis Anayasa Mahkemesi kararını dayanak göstererek Taksim Meydanı'na yürümek isteyenleri zaman zaman biber gazı, plastik mermi, zaman zaman da megafonla uyarı yaparak Bozdoğan Kemerleri'nden Aksaray'a kadar uzaklaştırdı. Polisin plastik mermili müdahalesi sırasında yaralananlar oldu.

Saraçhane Meydanı'ndaki hareketlilik saat 11.30 sıralarında arttı. Bazı gruplar Taksim Meydanı'na yürümek için barikatı aşmaya çalışırken polisten önce biber gazlı müdahale geldi, ardından plastik mermi sıkıldı. Mermenin isabet ettiği bazı vatandaşlar ve gazeteciler yaralandı. Polis barikatının önündeki engelleme ve müdahalelerin ardından DİSK-KESK-TMMOB-TTB-TDB'nin oluşturduğu tertip komitesi DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu'nun bir açıklama yapması ve ardından etkinliğin sonlandırılması kararı aldı. 

Barikatı aşmaya dönük çabalar aralıklarla devam ederken tarihi Bozdoğan Kemerleri'nde TOMA'larla bariyer aşama aşama Saraçhane'ye doğru genişletildi, 1 Mayıs katılımcıları Aksaray'a kadar uzaklaştırıldı.

 

Kaynak: anka