Sivas’ta 2 Temmuz 1993'te düzenlenen Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında, Madımak Oteli'nin yakılarak 33 kişinin hayatını kaybettiği Madımak Katliamı’nın 31’inci yılında yaşamını yitirenler, bugün Sivas’ta anıldı. Anma programı sabah saat 09.00’da, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği toplanma noktalarından başlayan yürüyüşle başladı. Madımak Oteli'nin önüne sonlanan yürüyüşün ardından otelin önüne karanfil bırakıldı. Heyetiyle yürüyüşe katılan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, karanfil bıraktıktan sonra açıklamalarda bulundu.

Özel, şunları söyledi:

Fenomen soruşturmasında gözaltına alınan Neslihan ve İnanç Güngen tutuklandı Fenomen soruşturmasında gözaltına alınan Neslihan ve İnanç Güngen tutuklandı

"Bugün Madımak Katliamı’nın 31'inci yıl dönümü. CHP'nin Genel Başkanı olarak ilk 2 Temmuz ve bugün burada genel başkan sıfatıyla, tüm yardımcılarımızla, grup başkan vekillerimizle, milletvekillerimizle, il başkanlarımızla, partideki tüm kademelerdeki yöneticilerimizle birlikte ailelerin yanında olmaya geldik. Burada, iki önemli karar alınmadan sonuç alınmadan bu mücadele durmayacak. Elbette her sene 2 Temmuz’da geleceğiz, burada anacağız. 31'inci yılı, birinci yıl kabul ediyoruz. Birinci talep, bütün ailelerin ve bizim ortak talebimiz, Madımak’ın bir utanç müzesi olmasıdır. Bu bilim ve kültür merkezi yazısını gören ailelerin içi yanıyor. 'Biz bunu hak etmedik. Ne bilimi ne kültürü, insan yakmak bizim kültürümüzde var mı? Bilime inanan, kültüre inanan, sanata inanan canları burada yaktınız' diyorlar. Burası utanç müzesi olacak. İkincisi de istinafta umudumuzu sürdürüyoruz ama eninde sonunda bu kararların bozulup bunun insanlığa karşı suç olarak nitelendirilmesi gerekiyor. İnsanlığa karşı suçlar, zaman aşımına uğramazlar, affa uğramazlar. O yüzden insanlığa karşı suç kararı verilene kadar verilen hiçbir kararı tanımıyoruz.

"Bu bir kan davası değil, can davasıdır"

Yedi kişinin Alman vatandaşı, iki kişinin Suudi Arabistan vatandaşı olduğu, birinin Sivas Emniyeti'ne 500 metre mesafede öldüğü, birinin AK Parti döneminde İstanbul Büyükşehir’de istihdam edildiği, kaçakların mutlaka gıyaplarında insanlığa karşı suç işlemiş kişiler olarak cezalandırılmasını, bunun dışında kurulan tüm kararların bozulmasını, zaman aşımı kararının da bozulmasını bekliyoruz. Bakın, çok kararlıyız. Bu bir kan davası değil. Kan davaları bile bir gün biter ama bu bir can davasıdır. Canlarımıza karşı işlenmiş insanlık suçudur. Türkiye’deki tüm canları tehdit eden bir insanlık suçudur, nefret suçudur. Türkiye’nin, barışının içine döşenmiş mayındır, dinamittir. Bu dinamitleri, bu mayınları sadece gözü yaşlı analar, eşler, çocuklar ya da davayı takip eden avukatlar temizleyemez. Bunu bütün siyasiler, bütün riskleri görerek, cesaretle bu mayınları ellerimizle temizleyeceğiz.

"Madımak Utanç Müzesi'nin açılışını bizzat yapacağım. Ant olsun"

Bir kez daha ilan ediyorum ki kan davaları bile biter ama bu can davası bitmez. Bir kez daha söylüyorum: Bir yıl mı olur, iki yıl mı olur, üç yıl mı olur, ama and olsun ki dört yıl sonra, beş yıl sonra bir 2 Temmuz'da daha geç değil, gelip burada Madımak Utanç Müzesi'nin açılışını bizzat yapacağım. O açılışta burada bulunacağım. Hep beraber yapacağız. Ant olsun, ant olsun, ant olsun." 

"Dünkü karar son derece hukuksuz bir karardır"

10 Ekim Davası üzerine sorulan soruya da Özel, şöyle cevap verdi: 

"Bu dava eğer insanlığa karşı suç mücadelesini kazanırsa, bu 10 Ekim Davası için de çok sayıda geçmişteki katliamlar için de uygulanabilecek tarihi bir kazanım olacaktır. Dün verilen kararlar da utanç verici kararlardır. Bu davanın böyle zaman aşımına uğratılması da utanç vericidir. Bunun için biz burayı hem utanç müzesine çevirmek hem insanlığa karşı suç kazanımını elde etmek için mücadelemizi sürdürüyoruz. Dünkü karar da son derece haksız, hukuksuz bir karardır."

CHP Lideri Özel, anmanın ardından partisinin Sivas İl Başkanlığını ziyaret etti.

Kaynak: anka