ESMA TURAN

Muğla’nın Yatağan ilçesinde 40 yaşındaki Figen Çoban’ın eşi tarafından öldürüldüğü iddiasıyla açılan davada karar çıktı. Mahkeme heyeti, Figen Çoban’ın eşi Mehmet Emin Ata Çoban’a, haksız tahrik ve iyi hal indirimi uygulamadan "eşe karşı canavarca hisle öldürme suçundan" ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Figen Çoban’ın kayınbiraderi Süleyman Çoban ise 17 yıl hapis cezası aldı.

Yatağan’a bağlı Yeşilbağcılar Mahallesi’nde Figen Çoban’ın öldürülmesi ile ilgili davanın beşinci duruşması Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Duruşmaya; Figen Çoban’ın eşi tutuklu sanık Mehmet Emin Ata Çoban, kayınbiraderi Süleyman Çoban, tutuksuz olarak yargılanan kayınvalidesi H.Ç. ile Figen Çoban’ın ailesi katıldı.

SAVCI 'HAKSIZ TAHRİK' İNDİRİMİ İSTEMİŞTİ

19 Aralık’ta yapılan üçüncü duruşmada Mehmet Emin Ata Çoban’ın akıl sağlığının tespiti için Manisa Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nden duruşmadan bir gün sonraya 20 Aralık’a randevu verilmesi nedeniyle duruşma 7 Mart’a ertelenmiş, Figen Çoban'ın eşi Mehmet Emin Ata Çoban ile kayınbiraderi Süleyman Çoban'ın ise tutukluluğunun devam etmesine karar verilmişti.

7 Mart’ta yapılan dördüncü duruşmada savcı mütalaasını açıklayarak, sanığın annesi H.Ç. hakkında beraat, Figen Çoban'ın kayınbiraderi Süleyman Çoban için eyleme iştirakten ceza verilmesini, sanık Mehmet Emin Ata Çoban’ın ise cinayetten ötürü ceza almasını ancak eşinin iş yerindeki şahısla olan mesajları nedeniyle haksız tahrik indirimi uygulanmasını talep etmişti. Mahkeme, duruşmayı 4 Nisan'a erteleyerek, Figen Çoban'ın eşi Mehmet Emin Ata Çoban ile kayınbiraderi Süleyman Çoban'ın tutukluluğunun devam etmesine karar vermişti.

"EN MAĞDUR BENİM EŞİMİ, ÇOCUKLARIMI KAYBETTİM"

Sanık Süleyman Çoban savunmasında tahliyesini talep etti. Çoban, "Yengemin ayağında terliklerinin mevcut olduğu belirlendi, biriyle itişme kalkışma olsa terliklerinin çıkması gerekirdi. Abim gittikten sonra yengem, 'evin önünde ben avluya gidip geliyorum' dedi. Ben ne çocukları tuttum ne de abime yardım ettim. Tahliyemi istiyorum." dedi.

Mehmet Emin Ata Çoban da  “Biz eşimle tartıştık. Beyan edilen gibi saçtan tutma yok ben daha sonra markete indim. Marketten geldiğimde sol kısmına yatar vaziyetteydi. Yapıp da kaçmış olsam dahi iç organları yanarak ölmüştür. Komşumuz araba yanıyor diye müdahale ediyor. İlk dumanı komşumuz görmüştür. Dışındaki yanıkla kesinlikle ölmez. Ben geldiğimde nabzı atıyordu. Ben evde dahi değildim. Beraatımı talep ediyorum. Ben bu olayı yapmış olsam giderdim. Hiçbir yere gitmedim. İlk önce çocuklarım benimle konuşmazdı. En mağdur benim, eşimi çocuklarımı kaybettim” dedi.

Mahkeme heyeti, Figen Çoban’ın eşi Mehmet Emin Ata Çoban’a, haksız tahrik ve iyi hal indirimi uygulamadan eşe karşı canavarca hisle öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis verdi. Figen Çoban’ın kayınbiraderi Süleyman Çoban’a da yardım ve yataklıktan haksız tahrik indirimi uygulamadan 17 yıl hapis cezası kararlaştıran mahkeme, kayınvalidesi H.Ç.’nin de beraatına karar verdi.

AİLENİN AVUKATI: BİR NEBZE OLSUN HUKUKEN HUZURLUYUZ

Mahkeme kararının ardından açıklama yapan Figen Çoban’ın aile Avukatı Kemal Ertuğrul, şunları söyledi:

"Bizim açımızdan son derece hukuka uygun, dosya kapsamıyla uyumlu ve Türkiye Cumhuriyeti’ndeki ve başka birtakım mahkemelerdeki uygulamaların tersine olarak, kadın cinayeti sanıklarına tahrik indirimi uygulanmamasını, verilen cezadan ötürü bir nebze olsun hukuken huzurlu olduğumuzu söyleyebilirim. Sanıklardan H.Ç.'nin beraat etme kararına itiraz edeceğiz. Sanıkların bugüne kadar haksız tahrik indirimi almak için yaptıkları bütün çabalarsa karşın samimi olmayan, hukuken kabulü olmayan bu iddiaların, mahkemece de kabul edilmemiş olması bizim açımızdan Muğla’da işlenen bir cinayetin hukuki karşılığının bu şekilde olması açısından gurur verici. Mahkemeler adaletin kaleleridir. Bu kaleler, Türkiye’deki kadınların haklarını korumak için de yegane bir unsur olmalıdırlar. Biz hukukçu olarak, Muğla’da yaşayan insanlar olarak bütün kalbimizle buna inanıyoruz. Bu inancımızın sürmesini düşünüyoruz."

"OLMASI GEREKEN KARARLARI DUYDUĞUMUZDA SEVİNİR HALE GELDİK"

Mahkeme kararını değerlendiren Avukat Alev Öztürk de şu ifadeleri kullandı:

"Bizim için güzel bir karar oldu. Ülkemizdeki eril yargı sistemi cinsiyetçi bakış açısı, bizi normalde olması gereken kararları duyduğumuzda sevinir hale getirdi. Bu ülkede her gün 3 kadın erkekler tarafından öldürülüyor. Bunun temelinde kadın erkek eşitsizliği, devletin şiddetle etkin mücadele etmemesi ve mahkemelerdeki sistematik cezasızlık politikası yatıyor. Bugün burada verilen karar, bu sistematik cezasızlığa karşı bir karar olmasını temenni ettik, heyet de bu yönde karar verdi. Hiçbir haksız tahrik indirimi uygulamadan, ölü bir kadının itibarsızlaştırılmasına yol açan söz de namus adı altında kadınların, kendini savunmayacak durumda olan kadınların, kişilik haklarına saldırı boyutuna gelecek savunmalarla erkeği aklayan bir karar vermedi. Bu noktada ben heyete gerçekten teşekkür ediyorum. Bizim açımızdan sevindirici, umut verici bir karar."

"ABLAM HUZUR İÇİNDE UYUYACAK"

Gezi tutuklusu Tayfun Kahraman'ın eşi Meriç Demir Kahraman: "Bu zulüm niye?" Gezi tutuklusu Tayfun Kahraman'ın eşi Meriç Demir Kahraman: "Bu zulüm niye?"

Figen Çoban’ın kız kardeşi Filiz Karataş, "Ablam huzur için uyuyacak. Adalet yerini buldu" derken, babası Haydar Karataş, "Adalete güvendik. Avukatlarıma, sizlere teşekkür ederim" ifadelerini kullandı.

Kaynak: anka