Milli Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, Bakanlık Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Salonu’nda haftalık değerlendirme toplantısı yaptı. Aktürk şöyle konuştu:

"IRAK'IN KUZEYİNE YAPILAN HAVA HAREKÂTLARIYLA 13 HEDEF BAŞARIYLA İMHA EDİLMİŞTİR"

"Öncelikle; savaşların olmadığı, çocukların ölmediği bir dünya dileğiyle 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü'nü bir kez daha kutluyoruz. Ayrıca, ‘Biz bir millet, iki devletiz’ sözüyle iki ülke halkının da gönüllerinde büyük bir yer edinen Can Azerbaycan’ın Milli Lideri Merhum Haydar Aliyev’i, vefatının 20’inci yılında rahmet ve saygıyla anıyoruz.

Başta PKK/KCK/PYD-YPG, DEAŞ ve FETÖ olmak üzere tüm terör örgütlerine karşı yurt içinde ve sınır ötesinde kesintisiz bir şekilde ve başarıyla icra edilen operasyonlarla Irak ve Suriye’nin kuzeyi dahil son bir haftada 43 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Ayrıca, Irak’ın kuzeyindeki Gara, Metina, Hakurk ve Kandil’de bulunan terör hedeflerine yönelik 11 Aralık’ta icra edilen hava harekatlarıyla içerisinde sorumlu düzeyde teröristlerin de bulunduğu değerlendirilen mağara, sığınak, barınak ve depolardan oluşan toplam 13 hedef başarıyla imha edilmiştir. Hedeflerdeki etki kıymetlendirmesi devam etmektedir. Ayrıca, geçtiğimiz hafta içerisinde 3 PKK’lı terörist Habur’daki Hudut Karakolumuza teslim olmuştur. Teröristler için tek çıkış yol Türk adaletine teslim olmaktır. Gereken yer ve zamanda terör yuvalarını yerle bir etme irade ve kararlılığımız; artan bir etki ve yoğun bir baskıyla sürecek, eli kanlı teröristler bu coğrafyadan yok olup gidinceye kadar amasız ve amansız bir şekilde devam edecektir.

"PİYADE TEĞMEN ERİL ALPEREN EMİR'E BİR KEZ DAHA ALLAH'TAN RAHMET DİLİYORUZ"

Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde, 12 Aralık’ta bölücü terör örgütü mensupları tarafından yapılan saldırıda şehit olan kahraman silah arkadaşımız Piyade Teğmen Eril Alperen Emir’e bir kez daha Allah’tan rahmet; kederli ailesine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile asil milletimize başsağlığı ve sabır diliyoruz.

148 yeni Cumhuriyet Savcısı, Hâkim ve İdare Mahkemesi üyesinin ataması yapıldı 148 yeni Cumhuriyet Savcısı, Hâkim ve İdare Mahkemesi üyesinin ataması yapıldı

Diğer taraftan Suriye’de, harekat alanlarımızda oluşturulan güvenlik ve huzur ortamını bozmaya yönelik taciz ve saldırı girişimleri de devam etmektedir. Nitekim, son bir haftada birliklerimize yönelik gerçekleştirilen 7 taciz ve saldırıya gerekli karşılık verilerek 19 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Bölgede; güvenlik ve istikrarın sürdürülmesi için gerekli tüm tedbirler alınmakta, Suriyelilerin emniyetli bir ortama geri dönüşlerinin sağlanmasına yönelik çalışmalar devam etmektedir.

"SON 1 HAFTADA YASA DIŞI YOLLARLA GEÇMEYE ÇALIŞAN 227 ŞAHIS YAKALANMIŞTIR"

Cumhuriyet tarihimizin en yoğun ve etkin tedbirleri ile korunan hudutlarımızda; son bir haftada yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 227 şahıs yakalanmıştır. Bu şahıslardan 3’ü FETÖ, 3’ü PKK’lı ve biri de DEAŞ’lı olmak üzere, 7’si terör örgütü mensubudur. 3 bin 374 şahıs ise hududu geçemeden engellenmiştir. Ayrıca, icra edilen operasyonlarda geçtiğimiz hafta içerisinde 143 kilogram uyuşturucu ele geçirilmiştir. Sınır güvenliğinde etkin tedbirler alınmaya bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ilgili bakanlık ve kamu kurumları ile koordineli olarak devam edilecektir.

Filistin’de vahşete dönüşen şiddet eylemlerini kabul etmediğimizi bir kez daha vurguluyor, Gazze ile ilgili başından beri ortaya koyduğumuz insani, vicdani, adaletli tutum ve yaklaşımımızı bugün de sürdürüyoruz. Beklentimiz; barışa giden tüm gayretlerin gösterilmeye devam edilmesi ve derhal kalıcı bir ateşkes ilan edilmesidir. 1967 sınırları temelinde başkenti Doğu Kudüs olan egemen, bağımsız ve coğrafya bütünlüğüne sahip bir Filistin, sadece barış için değil, hem bölgesel hem de uluslararası istikrar için şarttır.

"68 HASTA VE 61 REFAKATÇİDEN OLUŞAN TOPLAM 129 GAZZELİ KARDEŞİMİZ DAHA ÜLKEMİZE GETİRİLMİŞTİR"

Ülkemizin Gazze’ye yönelik insani yardımları kapsamında Sağlık Bakanlığı ve ilgili kurumlarla koordineli olarak; 12 Aralık’ta A400M uçağımız ile 2 ton tıbbi malzeme ve 10 sağlık personeli bölgeye ulaştırılmış; çoğunluğu acil tedaviye ihtiyaç duyan 68 hasta ve 61 refakatçiden oluşan toplam 129 Gazzeli kardeşimiz daha ülkemize getirilmiştir.

Diğer yandan Sayın Bakanımız tarafından; 8 Aralık’ta İran’ın, 12 Aralık’ta ise İspanya’nın Ankara Büyükelçileri kabul edilmiş, 13 Aralık’ta Bakanlığımızın 2024 yılı bütçe teklifi ile savunma ve güvenliğe yönelik faaliyetlerimiz hakkında TBMM Genel Kurulu'nda sunum yapılmıştır.

"KARA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞIMIZCA YER ALTI GÖRÜNTÜLEME CİHAZI, MİNİ/MİKRO İHA'LARA KARŞI KARIŞTIRMA VE İMHA SİSTEMİ VE T-155 KUNDAĞI MOTORLU FIRTINA OBÜSÜN KABUL FAALİYETLERİ TAMAMLANMIŞTIR"

Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliği ve teşvikiyle yerlilik ve millilik oranı yüzde 80’lere ulaşan ve bu alanda marka haline gelen savunma sanayi ürünlerimiz ile Silahlı Kuvvetlerimiz her geçen gün daha da güçlenmekte ve caydırıcılığını artırmaktadır. Bu kapsamda, Kara Kuvvetleri Komutanlığımızca çeşitli miktarlarda 'Yer Altı Görüntüleme Cihazı', 'Mini/Mikro İHA’lara Karşı Karıştırma ve İmha Sistemi' ve 'Yeni Nesil T-155 Kundağı Motorlu Fırtına Obüs'ün muayene ve kabul faaliyetleri tamamlanmıştır.

Sonuç olarak dünyanın en güçlü ordularından biri olan Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, asil milletimizin sevgisi ve güveninden aldığı ilhamla; bekamıza yönelen her türlü tehdit ve tehlikeyi bertaraf etmeye, ülkemizin savunma ve güvenliği için var gücüyle çalışmaya, üstlenmiş olduğu tüm görevleri, dün ve bugün olduğu gibi bundan sonra da başarıyla yerine getirme azim ve kararlılığındadır."

MSB KAYNAKLARI: ABD'DEN BEKLENTİMİZ TERÖRLE MÜCADELEMİZE SAMİMİ DESTEK VERMESİDİR

Öte yandan, ABD'nin Suiye'de PKK/YPG ile ortak tatbikat yapmasına ilişkin soru üzerine Bakanlık yetkilisi, "ABD’nin Suriye’de terör örgütü PKK/YPG-SDG ile faaliyetlerini yakından takip ediyoruz. ABD’den beklentimiz, bu terör örgütüne verdiği tüm yardım ve desteği sonlandırması ve bizim terörle mücadelemize samimi destek vermesidir” yanıtını verdi.

Bakanlar kaynakları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Atina ziyareti ardından Türkiye-Yunanistan ilişkilerindeki son duruma ilişkin ise şu değerlendirmede bulundu:

"13 Kasım’da Ankara’da gerçekleştirilen Güven Artırıcı Önlemler Toplantısı Yunanistan ile ilişkilerimizi geliştirmek için önemli bir adımdı. 2 yıldan fazla bir süredir ara verilen heyetler arası görüşmeler bu toplantılarla tekrar başlamış oldu. Ve bir sonraki toplantının Atina’da yapılması için planlamalara başlandı. Güven Artırıcı Önlemler Toplantıları problemlerin çözülmesine değil olumlu atmosferin devamının sağlamasına ve karşılıklı güvenin artırılmasına yönelik toplantılar. Son toplantıda da olumlu gelişmeler sağlandı."

ANKA

Kaynak: