Marmaris’te çıkan yangınlarla orman varlığının azalması sonucu son dönemde şehir içinde daha çok görülmeye başlayan domuzlarla ilgili ortaya çıkan sorunların tespitine ve çözüm yollarına yönelik, veteriner hekimlerin katılımıyla basın toplantısı düzenlendi. Geçen günlerde konuyla ilgili uzmanlar eşliğinde toplantı yapan Marmaris Belediye Başkanı Acar Ünlü, bu kez basının karşısına çıktı. Ünlü ile birlikte Marmaris’te görev yapan veteriner hekimlerden oluşan bir heyetin açıklamalarda bulunduğu toplantıda, sayıları kontrol edilemez bir şekilde artan domuz nüfusu ile ilgili alınması gereken önlemler değerlendirildi.

1 DOMUZ 6 YIL İÇİNDE 67 BİN POPÜLASYONUNA NEDEN OLUYOR

Basın toplantısında açıklamayı okuyan Veteriner Hekim Behçet Düzgün, son yıllarda sayıları kontrol edilemez bir şekilde artan domuz nüfusunun önlem alınmadığı takdirde insan ve toplum sağlığını tehdit edici bir seviyeye ulaşacağını vurguladı. Senede iki defa doğuran ve her defasında 6 yavru dünyaya getiren bir domuzun 6 yıl sonra 67 bin domuz popülasyonuna neden olacağını belirten Düzgün, “Domuzların idrar, salya, dışkı gibi atıklarını bırakmaları sonucunda evcil hayvanlara, orada oynayan çocuklara ve insanlara birçok hastalık bulaşabilir” dedi.

ÜNLÜ: "HALK BU İŞİN NEREYE VARABİLECEĞİNİN FARKINDA OLMALI"

Domuzlardan insanlara bulaşabilecek herhangi bir kuduz vakasının bir karantinaya neden olarak, Marmaris’in turizmine sekte vurabileceğinin altını çizen Başkan Acar Ünlü ise “Vatandaşın bu mücadeleye katkısı çok önemli. Bizim amacımız ilk etapta halkımıza yapması gerekenleri anlatmak. Bu işi engellemenin tek yolu domuzların besin bulamayarak doğal yaşam alanlarına dönmesini sağlamak. Bu nedenle bizler çöpleri daha düzenli toplayacağız. Kedi besleme noktalarını arttıracağız. Ve vatandaşlarımızı bu konuda bilinçlendireceğiz. Unutmayalım ki bir virüs yakın zamanda bütün Dünyada bir pandemiye neden oldu” ifadelerini kullandı.

Edirne'de 'Müfredata Hayır' yürüyüşü Edirne'de 'Müfredata Hayır' yürüyüşü

"HAYVANSEVERLERİN KATKISI ÇOK ÖNEMLİ"

Bu konuda hayvanseverlerin fikirlerini de çok önemsediklerini vurgulayan Başkan Ünlü, “Çözüme katkı sunabilecek üniversiteler, Milli Parklar Müdürlüğü, Tarım Müdürlüğü gibi tüm kurumların yanında hayvanseverleri de dinleyeceğiz. Toplumun katkısı ve mücadelesi çok önemli ama ilk etapta herkes söz konusu bu yaban hayvanlarını beslemeyerek ya da etrafa gelişi güzel kedi köpek maması bırakmayarak çözümün çok önemli bir parçası olabilir” dedi.

ANKA

Kaynak: anka