CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal, Şanlıurfa’nın Sarayönü Caddesi’nde yer alan ve depremden etkilendiği gerekçesiyle ibadete kapatılan Yusuf Paşa Camisi’nin aradan geçen bir yılda onarılarak yeniden ibadete açılmamasını eleştirdi. Diyanet İşleri Başkanlığı’na ve Cumhurbaşkanlığı’na çağrıda bulunan Tanal, “Bu camimiz depremde zarar gördü. Depremden bu yana ibadete kapatılmış durumda. Her şeye para bulurlar. Her türlü savurganlığa, israfa para bulurlar ama vatandaşın din ve vicdan özgürlüğü açısından ibadetini yapacak olan ibadethanelerin onarımına para bulamıyorlar” dedi.

CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal, CHP Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Koyuncu ile birlikte Şanlıurfa’nın Sarayönü Caddesi’nde yer alan ve depremden etkilendiği gerekçesiyle ibadete kapalı olan Eyyübiye Müftülüğü’ne bağlı Yusuf Paşa Camisi’nin onarılmadığı için ibadete açılmamasına tepki gösterdi. Cami önünden açıklama yapan Tanal, caminin biran önce ibadete açılması için Diyanet İşleri Başkanlığı’na ve Cumhurbaşkanlığı’na çağrı yaptı.

“İBADETHANELERİN ONARIMINA PARA BULAMIYORLAR”

Muğla Datça'da deprem Muğla Datça'da deprem

Tanal, şöyle konuştu:

“Bu camimiz depremde zarar gördü. Depremden bu yana ibadete kapatılmış durumda. Her şeye para bulurlar. Her türlü savurganlığa, israfa para bulurlar ama vatandaşın din ve vicdan özgürlüğü açısından ibadetini yapacak olan ibadethanelerin onarımına para bulamıyorlar. Depremden bu yana tam bir yıl geçti. Vatandaşımız depremde zarar gören ibadethanelerin bir an önce onarılarak, ibadetini yapmak istiyor. Bunu gerek Diyanet Başkanlığı’na gerek Cumhurbaşkanlığı’na, gerek tüm siyasetçilere ve büyükşehir belediyesine sesleniyorum. Nasıl İstanbul Büyükşehir Belediyesi camilerin temizliğini, onarımını yapıyorsa, vatandaşın ibadetini yapması için ihtiyaç duyduğu yerlerde cami yapıyorsa, büyükşehir belediyesini de göreve davet ediyorum. Bu onarılmayı bekleyen caminin bir an önce onarılmasını bekliyorum.”

ANKA

Kaynak: anka