'Sahte üniversite' iddialarına YÖK'ten açıklama 'Sahte üniversite' iddialarına YÖK'ten açıklama

TBMM'de Öğretmenlik Meslek Kanunu Teklifinin görüşüldüğü TBMM Milli Eğitim Kültür Gençlik ve Spor Komisyonu’nda Komisyon Başkanı Mahmut Özer, Eğitim Bir-Sen'e ek süre vermedi. Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Çakırcı, " Haksızlık var" sözleri üzerine Mahmut Özer, "Hak ve haksızlığa girersek başka şeylere gireriz. Niye o zaman diğer sendikalar süreçlere dahil edilmedi" diye sordu.  Çakırcı ısrarla "olmadı" deyince Özer, "Kayıtlara geçsin o zaman Eğitim Bir-Sen bu süreçlere dahil edilmemiş, hiç dahil edilmemiş" dedi. 

Komisyon Başkanı Mahmut Özer, söz vermedi. 

Öğretmenlik Meslek Kanun’nun tüm üzerindeki görüşmelerin devam ettiği komisyonda sendikaların değerlendirmelerinin ardından, iktidara yakın Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Çakırcı, kendisine verilen sürenin kısa olduğunu söyleyerek tekrar söz istedi.

Başkan Özer, Çakırcı'nın talebini reddedince Çakırcı, "Ama burada haksızlık var" dedi. Özer, "Hak ve haksızlığa girersek, başka şeylere girer. Ona girmeyelim. Niye o zaman diğer sendikalar süreçlere dahil edilmedi" diye konuştu. Çakırcı’nın, "Bizim dahil edildiğimiz bir süreç mi oldu" demesi üzerine, Özer, "Olmadınız öyle mi" yanıtını verdi.

Komisyon Başkanı Özer ile sendika temsilcisi Çakırcı arasında geçen diyalog şöyle:

"Özer: "söz vermiyorum, ben söz vermiyorum.

Çakırcı: Ama burada bir haksızlık var yani.

Özer: Hak ve haksızlığa girersek başka şeylere gireriz, buna girmeyelim. Niye o zaman diğer sendikalar süreçlere dahil edilmedi?

Çakırcı: Hangi süreçlere dahil edilmedi. Bizim de dahil edildiğimiz bir süreç mi oldu?

Özer: Olmadı öyle mi?

Çakırcı: Olmadı.

Özer: Kayıtlara geçsin o zaman Eğitim Bir-Sen bu süreçlere dahil edilmemiş hiç dahil edilmemiş.

Çakırcı: Ama dahil edilmedi. Biz diğer sendikalarla birlikte aynı şekilde davet edildik, o sunum bize de yapıldı.

Özer: Eğitim Bir-Sen sendika temsilcisi hiçbir şekilde bu süreçte hiçbir müzakerede bu süreçlere katılmadığını ifade etti.

Çakırcı: Biz tasarıyı yayınlandıktan sonra gördük.

İYİ Parti Manisa Miletvekili Şenol Sunat: Diğer sendikalar sizin gibi görüşemedi."

Tartışma yaşanırken muhalefet sıralarından "Başkan bey yanlış mı söylüyor" sesleri yükseldi. Mahmut Özer bunun üzerine, "İkili diyaloglara girmeyin" diyerek milletvekillerine konuşmaları için söz verdi.

(ANKA)

Editör: Cemre Çalışkan