İYİ Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı ve İzmir Milletvekili Ümit Özlale, partisinin İzmir İl Başkanlığında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Kesin olmayan yerel seçim sonuçlarını değerlendiren Özlale, şöyle konuştu:

''İzmir genelinde yüzde 3,64 oy alarak dördüncü olan Özlale, açıklamalarında “Ana muhalefet partisini Cumhuriyet Halk Partisi'ni tebrik ediyorum. Seçimin kazananı Cumhuriyet Halk Partisi’dir İzmir’de özellikle. Cumhuriyet Halk Partisi dışında da AK Parti ve MHP 1'er ilçe belediyeleri kazandı, milletvekili olarak başarılar dilerim. İYİ Parti’ye gelince, istediğimiz sonucun çok uzağında kaldık, ben bu başarısızlığı İzmir’de üstlenmeye hazırım. Bir iddia ortaya koyduk, yoğun bir kampanya dönemi geçirdik ama istediğimizi alamadık. Burada bir mağlubiyet varsa ben bunu tek başıma üstlenmeye hazırım. İYİ Parti olarak genelde de başarısız olduk, sadece genel başkanımız değil adaylar olarak başarısız olduk. 31 Mart'tan sonra kongre hesapları yapıp bize destek olmayanlar yüzünden başarısız olduk, sandıkların yüzde 45’ini dolduran başkanlar yüzünden başarısız olduk. Çalışmayan milletvekilleri olarak başarısız olduk, parti olarak başarısız olduk.” 

''ALDIĞIMIZ SONUÇ HEPİMİZİN SORUMLULUĞU; TEK BİR KİŞİNİN DEĞİL''

31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimlerindeki sonuçların İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'e mal edilemeyeceğini belirten Özlale, “Sayın genel başkanımız bir kongre kararı aldı ama şunu bilmek lazım, sayın genel başkanımız bu başarısızlığın tek sebebi olmadı. Her ilde kendi başımıza aday çıkarma dirayeti ve ısrarını her seferinde yineledik. Bütün büyükşehir, il, ilçe ve beldelerde aday çıkartmamız ve aldığımız sonuç hepimizin sorumluluğu; tek bir kişinin değil. Daha seçim sonuçlanmadan seçim sonrası hesaplar yapan arkadaşlar başta olmak üzere eleştirmemiz gereken çok şey var. İYİ Parti’ye yakışan şekilde bu seçim yenilgisinin muhasebesini yaparız. Herhangi bir bedel ödenmesi gerekiyorsa bu sorumluluğu üstleniriz. Bu seçimin başarısızlığını tek bir kişiye bağlamak haksızlık olur. Parti olarak bu seçim döneminde yeterince çalışmayarak, seçim sonrasını hesap ederek, yeni bir kongrede pazarlıklar yaparak, gücümüzü ve motivasyonumuzu sahaya vermediğimiz için başarısız olurken bunu bir kişiye mal etmek haksızlık olur” dedi.

Meclis koridorlarında protesto... Komisyona alınmayan hayvan hakları savunucuları slogan atarak, protestoda bulundu Meclis koridorlarında protesto... Komisyona alınmayan hayvan hakları savunucuları slogan atarak, protestoda bulundu

''HERKESTEN ÇOK ÇALIŞTIM''

Yerel seçim kampanyası sürecinde çok yoğun çalıştığına vurgu yapan Özlale, “Daha fazla neyi iyi yapabilirdim bilmiyorum. Herkesten daha fazla çalıştım, daha fazla koşturdum ama sonuç olarak istediğimizin çok uzağında sonuç aldık. Bu süreçte seçim telaşından dolayı, bazen özensiz davrandığımdan dolayı kırdığım insan varsa hepsinden özür dilerim. Teşekkür etmek istediğim ilk kişi solumda, İlke Hanım benimle bu kadar yakın çalışmasaydı biz bu sonucu da elde edemezdik” ifadelerini kullandı.

Açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özlale, İYİ Parti İzmir eski İl Başkanı Sinan Bezircilioğlu’nun görevinden ayrılmasının seçim sonuçlarına etkisinin sorulması üzerine, şunları söyledi:

''Bezircilioğlu’nun ayrılığının etkisi pozitif olmuştur, Türkiye’de belki de en fazla oy aldığımız şehir İzmir’dir. Oy toplamı açısından baktığımızda İzmir İYİ Parti’ye en çok katkı yapan şehirdir. Sinan Bey’le bağımızı önceden koparsaydık oy oranımızın çok daha fazla olacağını biliyorum. Partimizin en önemli problemlerimden bir tanesi zor zamanlarda bir araya gelmektense nasıl karlı çıkarım diyenlerin var olmasıdır. Biraz önce zikredilen insan da dahil birçok kişi lehimize değil aleyhimize çalıştı. Geçenlerde bir milletvekili CHP’yi övüp oraya geçmenin hesabını yaptı, mevcut milletvekillerinin eski il başkanlarıyla bir olup CHP’ye üye kaydırmaya çalıştığını biliyoruz. Milletvekillerinin bu işi hiç de sanıldığı kadar sahiplenmediğini biliyoruz.''

Yerel seçim sonuçlarının ardından partiden gelen istifaları üzülerek karşıladığını ifade eden Özlale, “Genel Başkanıma, ‘Sizin partiden ayrıldığınız gün ben de ayrılırım’ dedim. Bugün gördüğüm istifaları üzülerek değerlendiriyorum çünkü özellikle Bilge Yılmaz bu ülkeye inanılmaz katkı verebilecek insanlardan biridir. Kararına çok üzüldüm. İrem Hanım da dünyaca ünlü bir sporcumuz, İrem’le de aynı partide yer almaktan çok büyük onur duyuyorum, umarım kendisiyle yeniden çalışma şansı buluruz” dedi.

ANKA

Kaynak: anka