İYİ Parti’nin Kurucu Gençlik Kolları Başkanı Osman Ertürk Özel, kurultay sürecini değerlendirdi, “gerontokrasi ile mücadele” vurgusu yaptı. Özel, “Orada bir Ekrem İmamoğlu gerçeği var. Siyasal islamcıların bir Fatih Erbakan figürü var. Orada Kürtçü siyasetin bir Selahattin Demirtaş figürü var ama Türk milliyetçilerinin böyle bir figürü yok. Belli ki biz bunu da tırnaklarımızla kazıya kazıya bizzat yapmak zorunda kalacağız” dedi.

İYİ Parti Kurucu Gençlik Kolları Başkanı Osman Ertürk Özel, İYİ Parti Kurultayı'nı değerlendirdi. Özel şunları kaydetti:

“BU JENERASYONDA TÜRKİYE’Yİ YÖNETMEYE ODAKLANMALIYIZ”

DEM Parti'den Kobani Davası kararı sonrası üç ilde buluşma çağrısı DEM Parti'den Kobani Davası kararı sonrası üç ilde buluşma çağrısı

“Türk milliyetçileri olarak bizler bu jenerasyonda kesinlikle ve kesinlikle memleketi yönetmeye odaklanmalıyız. Bütün hazırlığımızın buna göre planlanması gerekiyor. İYİ Parti bize bir çatı olabilirdi, hala da olabilir. Ama onun için oradaki irade artık bizden çıktı. Öyle bir zemin yaratılıp yaratılamayacağı bizim elimizde değil. Ama biz bekleyecek konumda da değiliz. Buradaki lüzumlu insanları bir araya getireceğimiz zeminler yaratmamız gerekiyor. Benim bir önceki kongreye bakışım, biz bu zemini burada yakalayabilir miyiz meselesiydi. Belli ki burada yakalayamıyoruz. O zaman şunu yapacağız, illa ki hemen bize siyasi bir çatı lazım değil. Bize ilk başta bir arkadaşlık, dostluk hukuku lazım. Bize ilk başta birbirimizi tanımamız lazım. Bize ilk başta, birinin çocuğu olduğunda diğerinin ona ziyaret etmesi lazım. Birimizin bir cenazesi olduğunda diğerinin ona katılımı lazım. Bizim birbirimizin hastalığından bile haberdar olması lazım. Bu şekilde çok fazla arkadaşımız var. Yani özellikle son bir ayda bana yüzlerce kişi ulaşmış olabilir. Onları birer arkadaş grubu olarak düşündüğümüz zaman binlerce insandan bahsetmiş oluyorum.”

Genç Türk milliyetçileri olarak ortaya bir irade koymaları gerektiğini, o iradenin de “gerontokrasi ile mücadele” olduğunu belirten Osman Ertürk Özel, şöyle devam etti:

“Nedir bu gerontokrasi, yaşlıların iktidarı… Bu memlekette sadece bizim olduğumuz partide veya bizim olduğumuz fikri harekette değil, aslında tüm siyasi hareketlerin içerisinde bu iktidar vardı. Ben Türk milliyetçileri açısından şuna üzülüyorum. Diğerleri bunu aşmaya başlamışlardı, biz bunu yine aşamadık. Belki benim arzu ettiğim seviyede değil, 30-40 yaşlarda değil ama 50’li yaşlara herkes bunu çekmişti. Orada bir Ekrem İmamoğlu gerçeği var. Sosyal demokratların, CHP’lilerin belki kısmen merkez sağın bir figürü olarak orada duruyor ve Allah eğer ömür verirse 20-25 sene Türkiye’de siyaset yapacak İmamoğlu. Diğer tarafta fazla karikatürize ediliyor bence ama önemli bir figür olduğunu fazlasıyla gösterdi, siyasal islamcıların bir Fatih Erbakan figürü var. Daha genç, muhtemelen yine Ekrem İmamoğlu’na yaş olarak denktir. Orada Kürtçü siyasetin bir Selahattin Demirtaş figürü var ama Türk milliyetçilerinin böyle bir figürü yok. Bu zemin hali hazırda yaratılmış da değil. Ama belli ki biz bunu da tırnaklarımızla kazıya kazıya bizzat yapmak zorunda kalacağız.

“ÖNCELİK KURULACAK ENSTİTÜDE”

Öncelikle bizim gerçekten Türkiye’nin ve dünyanın sorunlarını analiz eden, bunları bütçeleyen, bunlara çözüm önerilerini bu alandaki uzmanlarla beraber ortaya koyan bir enstitü yapısına ihtiyacımız var. Bu enstitü öyle bir yapı olmalı ki bizim yöneteceğimiz Türkiye’nin bütün veri tabanı, bütün sorunları ve bütün çözüm önerileri bu enstitü tarafından dile getirilmeli. Ve bu enstitü tek başına bir siyasi figür olarak ortada durmamalı. Uzmanlar burada bir araya gelmeli, toplanmalı ve onların ürettikleri aslında bizim dilimize düşmeli.

“ESKİ USÜL TEŞKİLATLANMA ŞART”

Diğer yandan da bizim aslında eski usül bir teşkilatlanmaya da ihtiyacımız var. Bu artık bir dernek eliyle de olabilir, bir platform eliyle de olabilir. Ama benim şunu bilmem gerekiyor, Elazığ’da benim hangi arkadaşım var, benim Afyon’da Dinar’da hangi arkadaşım var, Uşak’ta kimi tanıyorum, Kayseri’de kime ulaşabilirim. İşte Ankara’da hangi arkadaşlarımızla merkezde beraberiz bunu bilmemiz gerekiyor. 

BİZİM İÇİN İNŞA EDEMEDİLER, BİZ İNŞA EDECEĞİZ

Artık 20’li yaşların başlarında değiliz. Kendi vaktimizi de son derece akıllıca idare etmek durumundayız. Kendi sosyal hayatlarımızı da, kendi aile diyaloglarımızı da buna göre hazırlamamız gerekiyor. Çünkü kendi sosyal hayatında yeterince başarılı olmayan, kendi aile hayatında yeterince başarılı olmayan insanların memlekete hizmet noktasında da ben hep eksik kaldığını düşünüyorum. Bizim insanları siyasete ikna etmemiz gerekiyor. Yani Türk milliyetçiliğinin sorunu şu an maalesef ki siyasette aslında. Bu siyasi zemini bizler için inşa edemediler, biz bu zemini de inşa ederek yola çıkacağız diye düşünüyorum.”

ADVERTORIAL YAYIN

Kaynak: anka