İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, MİT ve İstanbul Emniyeti Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince  yürütülen FETÖ terör örgütüne yönelik operasyonlar kapsamında, örgüt lideri Fethullah Gülen'in kardeşi Mesih Gülen'in, firari olan oğlu Selman Gülen, eşi Nur Gülen, kayınpederi Bekir Öztürk ve kayınvalidesi Mine Öztürk'ün, yakalama kararı bulunduğu belirlendi ve bu kişilerin Sancaktepe'de bir "gaybubet" evinde saklandıkları tespit edildi. Uzun bir süre süren fiziki ve teknik takibin ardından, dün gece söz konusu adrese başarılı bir operasyon düzenlendi ve Selman Gülen, Nur Gülen, Bekir Öztürk ve Mine Öztürk gözaltına alındı.

Operasyon sırasında yapılan aramalarda, örgütsel dokümanlar, dijital materyaller, 14 bin Amerikan doları, 560 Estonya kronu ve 2 sahte pasaport ele geçirildi.

Gözaltına alınan şüpheliler, sorgulanmak üzere emniyete götürüldü. Yapılan tespitlere göre, şüphelilerin yakalandıkları adreste yaklaşık bir yıldır saklandıkları, Fethullah Gülen'in talimatı doğrultusunda Bankasya'ya para yatırdıkları, FETÖ'nün dernek ve vakıflarında yönetici pozisyonlarında görev aldıkları, örgütün üst düzey yöneticileriyle bağlantıları olduğu ve kendilerinin örgüt üyesi olduklarına dair beyanlarda bulundukları ortaya çıktı.

FETÖ elebaşı Fethullah Gülen'in yeğeni Selman Gülen'in hala FETÖ/PDY'nin güncel finansal yapılanmasında faaliyet göstermeye devam ettiği öğrenildi.

HABER MERKEZİ

Editör: Cemre Çalışkan