Sözcü'den Kemal Atlan'ın haberine göre, Eskişehir Odunpazarı ilçesi Hamamyolu Caddesi’nde ‘Zamlara ve yoksulluğa karşı’ eylem düzenlendi. CHP Eskişehir Milletvekilleri Utku Çakırözer ve Jale Nur Süllü, DİSK, KESK, Tüm Emeklilerin Sendikası, Belediye İş, Kristal İş, CHP, İYİ Parti, HDP, EMEP, TİP, Sol Parti, Saadet Partisi, Yaşam Bellek Özgürlük Derneği, Memleket Sevdalıları Derneği, Halkevi ve öğrencilerden oluşan kalabalık bir protestocu grubu eyleme katıldı.

Protestocular, 'Zam, zulüm sistemi istemiyoruz. Demokrasi ve insanca yaşam istiyoruz' yazılı pankartlar ve 'Ülkemde zamlar yağmur gibi damlar', 'Ekmeğe, tuza zam, doğru söyleyene dam', 'Gün gelir devran döner', 'Zamlar geri alınsın, ücretler artırılsın', 'Gelirde adalet vergide adalet', 'Zamlar geri çekilsin, patronlardan servet vergisi alınsın', 'Yine boş tencere zam, zam, zam' yazılı dövizler taşıdı. Eylem boyunca sık sık 'Hükümet istifa' sloganları atıldı.

Eylemde emekliler adına konuşan Seval Sürücü, pazara ve markete gittiğinde temel ihtiyaçlarını bile karşılayamadığını dile getirerek, torununa harçlık bile veremeyecek durumda olduğunu ifade etti. Hükümetin vatandaşların zor durumda olduğu gerçeğini görmezden geldiğini belirten Sürücü, emeklilere hak ettikleri zammın verilmesi gerektiğini vurguladı.

Devlet memuru Erhan Kamış da, ekonomik krizin kamu emekçilerini olumsuz etkilediğini ve önlemler alınmadığını ifade etti. Kamış, yetkili sendikaların kamu emekçilerinin haklarını koruyamadığına dikkat çekerek, birlikte mücadele ederek haklarını geri alabileceklerini vurguladı.

Eylemde, Emek ve Demokrasi Platformu tarafından toplanan imzalar, TBMM'ne ulaştırılmak üzere Eskişehir CHP Milletvekilleri Utku Çakırözer ve Jale Nur Süllü'ye teslim edildi. Milletvekili Çakırözer, emeklilere yapılan düşük zammın haksız olduğunu ve birlikte mücadele edilerek bu sorunun çözülebileceğini ifade etti.

Editör: TÜRKİYE SAATİ