Başbakan olarak ulusa ilk seslenişden önce Buckhingam Sarayında Kral 3. Charles ile görüşen Starmer, Kral’dan, yeni hükümeti oluşturmak üzere yetki aldı.

Başkabakanlık ofisinin önündeki kürsüye alkış ve tezahüratlar eşliğinde çıkan Starmer, kamu hizmetlerinde ''güçlü bir değişime'' işaret etti ve ''Bir ülkeyi değiştirmek bir düğmeye basmak gibi'' olmadığını söyleyen Starmer, değişimin zaman alacağının altını çizdi. Starmer '' değişim biraz zaman alacak, ama hemen bugün başlayacağız'' dedi. 

TBMM Başkanı Kurtulmuş, The Washington Post'a konuştu TBMM Başkanı Kurtulmuş, The Washington Post'a konuştu

''Kamu hzimetleri önceliğimiz'' diyen Starmer göç konusuna da kısaca değinerek ''güvenli sınırlar ve güvenli sokaklar'' sözü verdi. 

İşçi sınıfına ait bir aileden geldiğinin tekrar altını çizen Starmer, kamu hizmetleri yoluyla işçi sınıfı bir ailelerin hayatının kolaylaştırılacağı vaadetti.

Konuşmasına başlarken rakibi Rishi Sunak'a teşekkür eden Starmer kürsüden ayrılırken 'İşimiz acil ve bugün başlıyoruz'' dedi. 

Starmer’in açıklamasının yaptığı Başbakanlık rezidansının önünde birkaç saat önce, genel seçimlerde partisi tarihi bir yenilgiye uğrayan Muhafazakar Lider Rishi Sunak, resmi düzenlemeler tamamlandıktan sonra partisinin genel başkanlığından istifa edeceğini açıklamıştı.

Kaynak: anka