Hollanda basınında yer alan haberlere göre Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Cuma günü İstanbul'a gelecek. Telegraaf Gazetesi'nde yer alan haberde Rutte'nin Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşeceği belirtildi. Başbakanlık görevi ile ilgili olmadığı için resmi hükümet uçağıyla değil, yolcu uçağıyla Türkiye'ye geleceği belirtilen Rutte, Erdoğan ile NATO Genel Sekreterliği adaylığını görüşecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İran açıklaması: "Bu zor günlerinde İran halkının yanında olacağız" Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İran açıklaması: "Bu zor günlerinde İran halkının yanında olacağız"

Haberde, Rutte'nin Erdoğan ile Mart ayında yaptığı telefon görüşmesi anımsatılarak, "Türk Cumhurbaşkanı daha sonra yaptığı bir açıklamada Ankara'nın 'beklentileri ve ihtiyaçları' doğrultusunda bir adayı destekleyeceğini duyurdu. Örneğin Türkiye, yeni NATO şefinin terörle mücadele alanında müttefiklerin 'ihtiyaç ve çıkarlarına' hizmet etmesini ve Avrupa Birliği üyesi olmayan müttefiklerin 'hassasiyetlerini' dikkate almasını istiyor. Türk kaynaklara göre Rutte ile ilgili 'olumlu sinyaller' Cumhurbaşkanlığı'ndan gelmeye başladı" ifadelerine yer verildi.

ANKA

Kaynak: anka