HAKAN FİDAN: BİR DAHA GAZZE OLMASIN DİYE NE YAPILACAKSA ŞİMDİ YAPILACAKTIR HAKAN FİDAN: BİR DAHA GAZZE OLMASIN DİYE NE YAPILACAKSA ŞİMDİ YAPILACAKTIR

CHP Isparta Milletvekili Hikmet Yalım Halıcı, TBMM Genel Kurulu'nda; “KYK yurtları hapishane gibi, yemekler kurtlu, her gün farklı bir skandal yaşanıyor. Başta memleketim olan Isparta, Ankara, İstanbul, Van, Eskişehir ve daha onlarca ilimizde KYK yurtlarındaki yemeklerden böcek çıktı, kurt çıktı, plastik eldiven çıktı, çıktı Allah çıktı. Biz KYK’nin açılımını Kredi Yurtlar Kurumu biliyorduk fakat KYK’nin açılımı maalesef 'kurtlu yurtlar kurumu'ymuş. Eskiden öğrenciler birbirlerine üniversiteyi kazandıklarında 'sana yurt çıktı mı' diye sorarlardı, şimdi maalesef 'dün akşam yediğin yemekten ne çıktı' diye sormaya başladılar, işte geldiğimiz nokta maalesef bu” dedi.

Halıcı şunları söyledi:

BAKANLIK BÜTÇESİNDE BAĞIMLILIKLA MÜCADELEYE AYRILAN PAY SADECE YÜZDE 0,02”

“Ben bir tabloyla konuşmama başlamak istiyorum. Bu tabloda gördüğünüz mavi alan Avrupa Birliği'nde dolaysız vergilerin alındığı yüzde 65, Türkiye'de de koyu mavi alan var, bu da dar gelirliden, garibandan alınan dolaylı vergileri gösteriyor. İşte, mantık, aramızdaki en büyük fark burada başlıyor. Açık mavi alanlar zenginden alınan vergi, koyu maviler ise halktan. Robin Hood zenginden alıp fakire veriyordu, siz de fakirden alıp zengine veriyorsunuz maalesef.

Bütçe teklifine bakıyoruz, Merkezi Yönetim Bütçe Teklifi’nin sadece yüzde 1,54'ünü kapsıyor gençlerimiz. 17 bakanlık arasında 10 bakanlıktan daha az bütçeye sahip Gençlik ve Spor Bakanlığı. Bakanlık bütçesinde bağımlılıkla mücadeleye ayrılan pay sadece yüzde 0,02. Peki, Türkiye'de durum ne biliyor musunuz? Gençlerimiz ve çocuklarımız uyuşturucu tehlikesi altında, 8 yaşa kadar inmiş durumda metamfetamin ve bonzai kullanımı. 18 yaş uyuşturucudan kaynaklı ölümlerde Avrupa'da maalesef birinci sıradayız. Okulların etrafında yeterli güvenlik önlemi alınamıyor. Türkiye adeta bir uyuşturucu rotasına dönmüş durumda.

BİZ KYK’NIN AÇILIMINI KREDİ YURTLAR KURUMU BİLİYORDUK FAKAT KYK’NIN AÇILIMI MAALESEF KURTLU YURTLAR KURUMUYMUŞ”

Şimdi gençlerimizin en büyük sorunlarından biri yurtlar, barınma sorunu. Ülke çapında yaşanan bu ekonomik kriz, kiralardaki artış, ev fiyatlarındaki artış tabii çocuklarımızı yurtlarda kalmaya itiyor, devlet yurtlarında, KYK yurtlarında kalmak istiyorlar fakat bakıyorsunuz KYK yurtları hapishane gibi, yemekler kurtlu, her gün farklı bir skandal yaşanıyor. Başta memleketim olan Isparta, Ankara, İstanbul, Van, Eskişehir ve daha onlarca ilimizde KYK yurtlarındaki yemeklerde böcek çıktı, kurt çıktı, plastik eldiven çıktı, çıktı Allah çıktı. Biz KYK’nin açılımını Kredi Yurtlar Kurumu biliyorduk fakat KYK’nin açılımı maalesef 'kurtlu yurtlar kurumu'ymuş.

GENÇLİK BÜTÇESİ YAPILIYOR, İÇİNDE GENÇLER YOK”

Eskiden öğrenciler birbirlerine üniversiteyi kazandıklarında 'sana yurt çıktı mı' diye sorarlardı, şimdi maalesef 'dün akşam yediğin yemekten ne çıktı' diye sormaya başladılar, işte geldiğimiz nokta maalesef bu.

Gençlik bütçesi yapılıyor, içinde gençler yok. Konuyla ilgili çalışan üniversitelerin, STK’lerin, uzmanların görüşleri alınmadı. Konuyla ilgili yıllardır emek veren Gençlik Örgütleri Forumu var Sayın Bakanım fakat bunlara da danışılmadı. Bu arkadaşlar Avrupa Birliği tarafından 'Ulusal Gençlik Konseyi' olarak tanınırken maalesef hükümetiniz bu arkadaşlarımızı 'Ulusal Gençlik Konseyi' olarak tanımıyor, bu konudaki taleplerini de buradan size iletmiş olayım.

İSVEÇ'TE ONLARIN MAHKUMLARA VERDİĞİ DEĞER KADAR BİZ MAALESEF GENÇLERİMİZE DEĞER VERMİYORUZ”

Bakın, 2019 yılının Ağustos ayında Türkiye genelinde metrekare başına düşen ortalama kira fiyatı 14 TL iken bugün 140 TL’'ye çıkmış durumda. Özel yurtlarda bir aylık maliyet 3 bin 300 TL iken bugün maliyet 10 bin 360’lara kadar çıkmış durumda. Dolayısıyla KYK yurtlarımızın bir an önce uygun şartlara getirilmesi gerekiyor. Bakın, şurada, elimde bir fotoğraf var, bu fotoğraf sizin sitenizden aldığım bir fotoğraf, bu fotoğraf Ankara'da bir KYK yurdundan; 8 kişilik, hapishane hücresi gibi, özel alan yok, çalışma masası yok, tuvalet falan da yok bu fotoğrafta. Diğer fotoğrafı gösteriyorum şimdi size, İsveç'te bir hapishane odası. Bakın, İsveç'te bir hapishane odası, onların mahkumlara verdiği değer kadar biz maalesef gençlerimize değer vermiyoruz.”

ANKA

Kaynak: