Hatay’da 6 Şubat depremlerinin yıl dönümü nedeniyle Antakya Köprübaşı mevkii ve Yunus Emre Parkı başta olmak üzere birçok yerde anma etkinliği düzenlendi. Köprübaşı mevkiinde düzenlenen anmada Hataylılar “Hatay bizim meselemiz” sloganı attı.

6 Şubat depremlerinde yaşamını yitiren yurttaşlar için Hatay’da; Köprübaşı mevkiinde ve Yunus Emre Parkı’nda iki ayrı anma etkinliği düzenlendi. Köprübaşı’ndaki anma törenine; Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri ile CHP Genel Başkanı Özgür Özel, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş katıldı. Yunus Emre Parkı’ndaki anma töreninde ise farklı siyasi partilerin yöneticileri ve milletvekilleri ile sivil toplum kuruluşları yer aldı.

İstanbul Valiliği'nden polise silahlı saldırı açıklaması: “Yaralı polisin hayati tehlikesi yok” İstanbul Valiliği'nden polise silahlı saldırı açıklaması: “Yaralı polisin hayati tehlikesi yok”

Depremin meydana geldiği saat 04.17’de yaşamını yitirenler için saygı duruşunda bulunuldu. Yurttaşlar, “Sesimi duyan var mı?” diye seslendi. Her iki anmada da sık sık, “Unutmak yok, affetmek yok, helalleşmek yok” sloganları atıldı.

Köprübaşı mevkiinde düzenlenen anmada, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş'ı, isimleri okunduğu sırada protesto etti. Depremzedeler sık sık, “Hatay bizim meselemiz” sloganı attı. Eski Milli futbolcu Gökhan Zan, anma esnasında polisle tartışma yaşadı. Polis, atılan sloganları engellemek istedi.

Hataylı bir depremzede, “Yardım dediniz. Nerede yardım? Konteynerde, çadırda yaşayanlar var bu yağmurda, siste. Bir tır dolusu kefen geldi bir şehre. Bir şehre bir tır dolusu kefen yeter mi” diye isyan etti.

Yunus Emre Parkı’nda düzenlenen anmada ise polis barikat kurdu. Hataylı depremzedeler “Katil devlet, hesap verecek” sloganlarıyla polis barikatını aşarak Köprübaşı’na yürümeye başladı. Umut-Sen’in X hesabında protestoya dair şu ifadelere yer verildi:

“Barikatı aşan Hatay halkı 'Katil devlet hesap verecek!' sloganlarıyla yürüyor. Bir sene önce arama kurtarma göndermeyen ve Hatay halkını ölüme terk eden devlet, sağ kalanların örgütlü yasına barikat çekmek için bugün tüm kudretiyle şehirde. Rana Apartmanı ve anma alanı Yunus Emre Parkı arasına çekilmiş polis barikatını aşan halk yürüyor. Unutmayacağız, affetmeyeceğiz! Yasımızı, öfkemizi keyfi yasaklarla söndüremezsiniz.”

Kurulan barikatların yer yer halk tarafından aşıldığı daha sonra da tepki üzerine kaldırıldığı görüldü. 

Kaynak: