Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Çin Halk Cumhuriyeti yeni Dışişleri Bakanı Vang Yi ile görüştü. Görüşmede, ikili ilişkilerin yanı sıra Uygur Türklerinin durumu, Orta Doğu’daki gelişmeler ve Ukrayna’daki son durumun ele alındığı öğrenildi.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Türkiye’ye gelen Çin Dışişleri Merkez Komisyonu Direktörü ve Dışişleri Bakanı Vang Yi ile bugün Cumhurbaşkanlığı’nda bir araya geldi. Fidan ile görüşen Yi’nin daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesi de bekleniyor.

Dışişleri kaynaklarından edinilen bilgiye göre; ikili ilişkilerin ele alındığı görüşmede, Hükümetlerarası İşbirliği Komitesi, Dışişleri Bakanları İstişare Mekanizması, Konsolosluk İstişareleri, Karma Ekonomik Komisyonu gibi mekanizmalardan daha etkin şekilde istifade edilmesi, ekonomik ve ticari ilişkilerin yoğunlaştırılması, Kuşak ve Yol ile Orta Koridor girişimlerinin uyumlaştırılması, nükleer enerji, tarım, sivil havacılık, kültür ve turizm konuları ele alındı. Görüşmede, Çin Halk Cumhuriyeti ve Türkiye’nin ikili ticaretinin daha dengeli ve sürdürülebilir bir yapıya kavuşturulması için neler yapılabileceği ve yatırımların karşılıklı olarak artırılması konularının da ele alındığı öğrenildi.

Kaynaklar, görüşmede Uygur Türklerinin durumu başta olmak üzere, Orta Doğu’daki gelişmeler, Ukrayna’daki son durumun ele alındığını ve küresel mali sistemin değerlendirildiğini kaydetti.

Çin’in resmi haber ajansı Xinhua’nın haberine göre; 14. Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi’nin 4. oturumunda dün alınan kararla Çin Dışişleri Bakanı ve Merkez Bankası Başkanı değişti. Uzun süredir kamuoyu önüne çıkmayan Dışişleri Bakanı Çin Gang görevden alınarak yerine Çin Komünist Partisi (ÇKP) Dış İlişkiler Komisyonu Direktörü Vang Yi atandı.

2013-2022 arasında Dışişleri Bakanı olarak görevde olan Yi, Türkiye’ye en son 25 Mart 2021 tarihinde gelmiş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve dönemin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmüştü.

Kaynak: anka