Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele ekiplerince İstanbul Havalimanı'nda düzenlenen operasyonda, bir şüpheli kişinin valizinde yapılan aramada, içinde sıvı bulunan 88 adet plastik tüp şişe ile 58 adet klipsli poşet içinde yaklaşık 1500 endemik türde akrep, tarantula, örümcek vb. hayvan ele geçirilmişti. Gözaltına alınan şüphelinin Amerikan Doğal Tarih Müzesi küratörü Lorenzo Prendini olduğu ortaya çıkmıştı. Adliyeye sevk edilen Prendini'nin ifadesinde, Türkiye'deki resmi makamlardan tüm gerekli izinleri aldığını, bu izinlere el konulan hayvan türlerini Türkiye dışına çıkarmanın da dahil olduğunu söylediği belirtildi. Daha sonra serbest bırakılan ABD'li küratörün ülkesine döndüğü öğrenildi.

Özgür Özel, İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin ölümüne ilişkin konuştu: "Erken yorumlar, son derece riskli" Özgür Özel, İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin ölümüne ilişkin konuştu: "Erken yorumlar, son derece riskli"

ENDEMİK TÜRDEKİ HAYVANLAR ÜNİVERSİTEYE GÖNDERİLDİ

Prendini'nin valizinde bulunan ve el konulan endemik türdeki hayvanlar, bilirkişi incelemesi için Manisa Celal Bayar Üniversitesi'ne gönderildi. Yetkililer, üniversitede bilirkişinin hazırlayacağı rapora göre adli ve idari işlemlerin süreceğini belirtti.

ANKA

Kaynak: anka