CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Taşcıer, asgari ücretin yılda bir kez artırılmasıyla ilgili ‘“Tek zam olacak çünkü yönetmeliğimizde de öyle’ diyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’a; “Asgari Ücret Yönetmeliği’nin hangi maddesinde, asgari ücrete yılda tek sefer artış yapılacağı yazmaktadır? Asgari Ücret Yönetmeliği’nin hangi maddesinde, çok zorunlu koşullarda Cumhurbaşkanı’nın talimatıyla asgari ücrette ikinci artış yapılabildiği yazmaktadır? Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun kanun ve yönetmelikte yer alan yetkisi hangi yasal düzenlemeye dayanarak Cumhurbaşkanınca kullanılmaktadır” diye sordu.

Bayram ikramiyesi resmen 3 bin TL Bayram ikramiyesi resmen 3 bin TL

Taşcıer’in önergenin gerekçesiyle ilgili açıklamaları şöyle:

“AKP’NİN KANUN NİZAM TANIMADIĞINI CÜMLE ALEME İLAN ETMİŞ OLUYORLAR”

“Sayın Bakan’ın asgari ücrete tek artış yapma kararlarına gerekçe ararken ifade ettiği, ‘Yönetmelikte yazıyor’ iddiasının peşini bırakmıyoruz. Önergede sorduğum sorulara millet adına yanıt bekliyorum. Asgari Ücret Yönetmeliği’nin hangi maddesinde, asgari ücrete yılda tek sefer artış yapılacağı yazıyor? Bu yönetmeliğin hangi maddesinde, çok zorunlu koşullarda Cumhurbaşkanı’nın talimatıyla asgari ücrette ikinci artış yapılabildiği yazıyor? Bir kere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’nın söylediği ifadeler, hem doğru değil hem de bir itirafı içeriyor. AKP’nin kanun nizam tanımadığını cümle aleme ilan etmiş oluyorlar. Çünkü asgari ücreti belirleme yetkisi, hem kanunda hem yönetmelikte yazdığı üzere, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nundur. Bu komisyonun emekçinin lehine bir karar alamayacak şekilde kurgulanmış olması bir yana, bu haliyle bile yetkisini gasp etmeyi kendilerine hak görüyorlar. Yönetmelik çok açık şekilde, komisyon kararının kesin olduğunu ve kararı kamuoyuna komisyon başkanının açıklayacağını hüküm altına alıyor. Ama bu kural göz ardı edilerek kararı Erdoğan keyfine göre açıklıyor.

“BAKAN YA YANLIŞ BİLİYOR YA DA MİLLETİ GÖZ GÖRE GÖRE KANDIRMAYA ÇALIŞIYOR Kİ İKİSİ DE SON DERECE VAHİM”

Bakanın söylemine göre kaç artış yapılacağına da Cumhurbaşkanı talimatıyla karar veriliyor. Sayın Bakan’dan bunun da cevabını bekliyorum. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun kanun ve yönetmelikte yer alan yetkisi hangi yasal düzenlemeye dayanarak Cumhurbaşkanınca kullanılıyor? Keza yönetmelikte yılda tek sefer artış yapılacağına dair bir ibare var ise 2004, 2007, 2008, 2009, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2022 ve 2023 yıllarında nasıl oldu da yılda iki artış yapıldı? Kanunda ve yönetmelikte açık bir şekilde yazan, ‘Ücret en geç iki yılda bir olmak üzere belirlenir’ ibaresi, Sayın Işıkhan için ne anlam ifade ediyor, merak ediyorum. Bakan ya yanlış biliyor ya da milleti göz göre göre kandırmaya çalışıyor ki ikisi de son derece vahim.”

“ASGARİ ÜCRET YÖNETMELİĞİ’NİN HANGİ MADDESİNDE, ASGARİ ÜCRETE YILDA TEK SEFER ARTIŞ YAPILACAĞI YAZMAKTADIR”

Taşcıer, önergesinde Bakan Işıkhan’a şu soruları yöneltti:

“Asgari Ücret Yönetmeliği’nin hangi maddesinde, asgari ücrete yılda tek sefer artış yapılacağı yazmaktadır? Asgari Ücret Yönetmeliği’nin hangi maddesinde, çok zorunlu koşullarda Cumhurbaşkanı’nın talimatıyla asgari ücrette ikinci artış yapılabildiği yazmaktadır? Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun kanun ve yönetmelikte yer alan yetkisi hangi yasal düzenlemeye dayanarak Cumhurbaşkanınca kullanılmaktadır? Eğer ifade ettiğiniz üzere Asgari Ücret Yönetmeliği’nde yılda tek sefer artış yapılacağına dair bir ibare var ise 2004, 2007, 2008, 2009, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2022 ve 2023 yıllarında nasıl olmuştur da yılda iki artış yapılmıştır? Asgari Ücret Yönetmeliği’nin 7. maddesinde yer alan ‘Ücret en geç iki yılda bir olmak üzere belirlenir’ ibaresi sizin için ne anlam ifade etmektedir? 4857 sayılı İş Kanunu’nun 39. maddesinde yer alan ‘Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca Asgari Ücret Tespit Komisyonu aracılığı ile ücretlerin asgari sınırları en geç iki yılda bir belirlenir’ ibaresi sizin için ne anlam ifade etmektedir?”

ANKA

Kaynak: