CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, “Sulh ceza hakimliklerince verilen erişimi engelleme kararlarında ciddi sıkıntılar var. Mahkeme mağdurun talebine göre işlem yaparken mağdurca iletilen linkler kontrol edilmeden erişime kapatılıyor. Tek adam rejimi ve ondan beslenen karar mercileri sansür rekorları kırarken erişim engelleme kararları da her geçen gün daha da artıyor. Sadece 2022’de en az 40 bin 536 URL’nin engellendiği Free Web Turkey raporuyla ortaya çıkmıştı. Şimdi, engelleme taleplerindeki yanlışlar da ortaya çıkmaya başladı. Yerel seçim öncesi kendisiyle ilgili bir haberin erişimini engelletmek isteyen kişi, muhalif siyasilerin linklerini de dilekçeye ekletip bu içerikleri de kaldırabilir. Bu konuda BTK’nın aktif görev alması, mahkemelerin de dikkatli davranması gerekiyor” dedi.

İlgezdi’nin açıklaması şöyle:

HASTALARA SAHTE FATURALAR KESEREK KAMU KURUMLARINI TOPLAMDA 41 MİLYON LİRA ZARARA UĞRATAN 11 ŞÜPHELİ YAKALANDI HASTALARA SAHTE FATURALAR KESEREK KAMU KURUMLARINI TOPLAMDA 41 MİLYON LİRA ZARARA UĞRATAN 11 ŞÜPHELİ YAKALANDI

"SULH CEZA HAKİMLİKLERİCE VERİLEN ERİŞİM ENGELLEME KARARLARINDA CİDDİ SIKINTILAR VAR”

“Sulh ceza hakimliklerince verilen erişimi engelleme kararlarında ciddi sıkıntılar var. Mahkeme mağdurun talebine göre işlem yaparken mağdurca iletilen linkler kontrol edilmeden erişime kapatılıyor. Örneğin Ağrı İŞKUR İl Müdürü hakkındaki iddialarla ilgili haberler için erişim engeli talebini olumlu karşılayan mahkeme, ilgili haberlerle birlikte Endonezya merkezli teknoloji haberciliği yapan bir internet sitesini de erişime engelledi. Mahkemeler, mağdur veya avukatı tarafından iletilen linkleri kontrol etmedikleri için ciddi sorunlar oluyor ve olmaya da devam edecek.

"TEK ADAM REJİMİ VE ONDAN BESLENEN KARAR MERCİLERİ SANSÜR REKORLARI KIRARKEN ERİŞİM ENGELLEME KARARLARI DE HER GEÇEN GÜN ARTIYOR”

Tek adam rejimi ve ondan beslenen karar mercileri sansür rekorları kırarken erişim engelleme kararları da her geçen gün daha da artıyor. Sadece 2022’de en az 40 bin 536 URL’nin engellendiği Free Web Turkey raporuyla ortaya çıkmıştı. Şimdi, engelleme taleplerindeki yanlışlar da ortaya çıkmaya başladı. Yerel seçim öncesi kendisiyle ilgili bir haberin erişimini engelletmek isteyen kişi, muhalif siyasilerin linklerini de dilekçeye ekletip bu içerikleri de kaldırabilir. Bu konuda BTK’nın aktif görev alması, mahkemelerin de dikkatli davranması gerekiyor. Biz CHP olarak konunun takipçisi olacağız. Bilinçli olarak yanlış kararlar verilmesine engel olacağız.”

ANKA

Kaynak: