Demokrat Parti İzmir Milletvekili Mehmet Salih Uzun, TBMM Genel Kurulu’nda sivil toplumun dönüşümüne ilişkin konuştu. Uzun, şunları söyledi:

''Google’a Rifat Hisarcıklıoğlu yazın. Beyefendi 23 yıldır TOBB Başkanı. İki yıla yakın başkan yardımcılığı var. 25 yıl. 4 yıl daha görev yapacak, 29 yıl. Babanızdan bir şirket miras kalsa 29 yıl kesintisiz yönetemezsiniz. Aşağıdan çocuklar gelir, ortak olurlar yönetime. TÜRK-İŞ Başkanı, Ziraat Odaları Birliği Başkanı, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı da öyle. Nasıl koruyorlar koltuklarını? İktidarla iyi geçinerek. İktidarla iyi geçinerek koltuklarını koruyan başkanlardan o iktidara karşı o toplum kesimlerinin haklarını korumalarını bekleyeceğiz, öyle mi?

Ali Babacan: “Enflasyon, 91 ülkenin yıllık enflasyonundan yüksek” Ali Babacan: “Enflasyon, 91 ülkenin yıllık enflasyonundan yüksek”

''1,5 yıl bilim dışı ekonomi modeli uygulandı''

Bu ülkede 1,5 yıl bilim ve akıl dışı bir ekonomi modeli uygulandı. Dünyada 193 ülke var. 192’sinin tersine bir ekonomi modeli uygulandı. Bu arkadaşların gıkı çıkmadı. Bu politikalar yüzünden iş adamları iflas etti, iş yerleri kapandı. TOBB Başkanı’nın gıkı çıkmadı. Bu politikalar yüzünden işçiler, sefalet ücretlerine mahkum kaldılar. Sendika başkanının gıkı çıkmadı. Bu politikalar yüzünden çiftçilerin mahsulü tarlada kaldı. Ziraat Odaları Başkanı’nın gıkı çıkmadı. İktidarıyla muhalefetiyle siyaset kurumunun verimsizliğinden şikayet edilir. 25-30 yıl koltuk koruma problemi siyasette de var.  Ama o şikayet ettiğimiz, düzelmesini istediğimiz siyaset nereden beslenecek? İki yerden. Bir, akademi. İki, sivil toplum. Akademi ne zamandır çürümüş zaten. Geriye kalıyor sivil toplum. İşte sivil toplum böyle.

''Sivil toplumu kuruttular''

İsim veriyorum. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, Ziraat Odaları Başkanı Şemsi Bayraktar, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Bendevi Palandöken. Dördü siyasetin besleneceği sivil toplum tarlasına beton döktüler. Sivil toplumu kuruttular. Toplumsal direnci törpülediler. Bütünüyle sivil alanı iğdiş ettiler. Bunlarla iş birliği yapılmaz, bunlarla mücadele edilir.''

Kaynak: anka