DİSK’in sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, Taksim’de 1 Mayıs kutlamalarının Anayasa Mahkemesi’nin aldığı karar doğrultusunda ‘meşru’ olduğu belirtilerek, “İstanbul'da 1 Mayıs günü işlenen bir suçtan bahsedilecekse bu Anayasa Mahkemesi kararına karşı zor kullanıp anayasal düzene karşı suç işleyenlerdir” denildi. Açıklamada, 1 Mayıs’ta gözaltına alınanların serbest bırakılması istendi.

Açıklamada, Taksim Meydanı’nda 1 Mayıs kutlamalarıyla ilgili Anayasa Mahkemesi'nin 12 Ekim 2023 tarihli kararından bir bölüme de yer verildi. O bölüm şöyle:

"TAKSİM MEYDANI EMEKÇİLERİN ORTAK HAFIZASININ VARLIĞINI GÖSTERMEKTEDİR"

" ... işçi ve sendika kültürünün yapı taşlarından biri olan Taksim Meydanı yalnızca 1 Mayıs günü orada bulunanların dayanışmasını değil aynı zamanda emekçilerin ortak hafızasının varlığını göstermektedir. Bu durumda kendisini o kültürün bir parçası olarak gören her kişinin 1 Mayıs günlerinde Taksim Meydanı'nın ifade ettiği anlamı doğrudan tecrübe etmek ve edindiği tecrübeyi kuşaklar boyunca aktarmak için orada bulunma hakkı vardır. 1 Mayıs'ın Taksim Meydanı ile özdeşleşmesi nedeniyle anılan mekânın sınırlanması aktarılmak istenen düşüncenin de sınırlanmasına neden olmaktadır."

AYHAN BORA KAPLAN SORUŞTURMASI KAPSAMINDA BİR KİŞİ DAHA GÖZALTINA ALINDI AYHAN BORA KAPLAN SORUŞTURMASI KAPSAMINDA BİR KİŞİ DAHA GÖZALTINA ALINDI

ANKA

Kaynak: anka