Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, bugün Pakistan Dışişleri Bakanı Jalil Abbas Jilani ve İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile telefonda görüştü. Üst düzey bir Bakanlık yetkilisinden edinilen bilgiye göre Fidan, bölgede yeni sorunlar yaşanmaması gerektiğine dikkati çekerek, her iki tarafa da itidal çağrısında bulundu. Jilani ve Abdullahiyan'ın gerilimin tırmanmasını kendilerinin de istemediklerini ifade ettiği öğrenildi.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: DOST VE KARDEŞ İRAN, IRAK VE PAKİSTAN'A İTİDAL VE SAĞDUYUYLA SUHULETİN SAĞLANMASI ÇAĞRISINDA BULUNUYORUZ

Yunanistan 'Golden Visa'sı 2024'e hızlı giriş yaptı Yunanistan 'Golden Visa'sı 2024'e hızlı giriş yaptı

Konuya ilişkin Bakanlık'tan yapılan yazılı açıklamada ise şunlar kaydedildi:

"Irak’taki belirli hedeflere yönelik İran saldırılarıyla başlayan, akabinde İran’ın Pakistan içindeki bazı hedeflere dün sabaha karşı gerçekleştirdiği saldırılarla genişleyen ve bu sabah (18 Ocak) Pakistan’ın İran içindeki hedeflere düzenlediği saldırılarla tırmanan gelişmelerden endişe duyuyoruz.

Sorunların, BM Şartı başta olmak üzere, uluslararası hukukun temel ilkeleri çerçevesinde ülkelerin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne karşılıklı saygı temelinde dostluk ve kardeşlik anlayışıyla çözülmesi gerektiğine inanıyoruz. Tüm meselelerin bölgesel güvenliği ve istikrarı daha fazla tehdit etmeden diyalog ve işbirliği yoluyla çözümlenmesini temenni ediyoruz.

Dost ve kardeş İran, Irak ve Pakistan’a itidal ve sağduyuyla suhuletin sağlanması çağrısında bulunuyoruz. Türkiye Cumhuriyeti, anlaşmazlıkların barışçıl yollarla çözümü konusunda bölge ülkeleriyle deneyimlerini paylaşmaya ve katkı sunmaya hazırdır."

ANKA

Kaynak: