DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Elif Esen, “Simidin 10 lira olduğu Türkiye’de emekliden 7 bin 500 lirayla geçinmesi nasıl beklenebilir? Emeklilik maaşının hiç olmazsa asgari ücret seviyesine çıkartılması lazım ama zamlar o kadar büyük ki asgari ücret de artık bu hayat pahalılığını karşılayabilecek ölçüde değil. Ocak ayını beklemeden emeklileri bir şekilde rahatlatın. Madem Meclis’i tatil ettiniz, bu sorumluluk bakanlarınıza düşer. Lütfen, yaşlılarımıza bir nefes aldırın” dedi.

Esen, Twitter hesabından paylaştığı video ile şu açıklamayı yaptı:

“SİMİDİN 10 LİRA OLDUĞU TÜRKİYE’DE EMEKLİDEN 7 BİN 500 LİRAYLA GEÇİNMESİ NASIL BEKLENEBİLİR?”

“Cumhur İttifakı oylarıyla ne yazık ki Meclis’in tatile girmesi kararı verildi. Peki Meclis tatile girince bu masraflar, zamlar bitiyor mu? Hayır bitmiyor, özellikle emekliler için. Bize gelen soruların büyük bir kısmı emeklilerin nasıl geçineceğiyle ilgiliydi. Çok haklısınız çünkü ben de daha geçtiğimiz hafta sonu çok yakınımda olan bir amcamızın hepimize ayrı ayrı sorduğunu gördüm: ‘Yani 7 bin 500 lira emekli maaşıma zam gelmiyor mu kızım?’ Adeta kapı kapı dolaşıp yardım istiyor ama hepimizden aldığı cevap, ‘ne yazık ki’ oldu. Simidin 10 lira olduğu Türkiye’de emekliden 7 bin 500 lirayla geçinmesi nasıl beklenebilir? Emeklilik maaşının hiç olmazsa asgari ücret seviyesine çıkartılması lazım ama zamlar o kadar büyük ki asgari ücret de artık bu hayat pahalılığını karşılayabilecek ölçüde değil.

“OCAK AYINI BEKLEMEDEN EMEKLİLERİ RAHATLATIN”

Artık Türkiye’de yoksulluk boyutu, büyük kesimler için temel ihtiyaçlara yani yeme, içme, barınma, ulaşım, eğitim, sağlığa kadar geldi, dayandı. Ama ben yaşlılarımıza hiç kıyamıyorum. Onlar bütün bir ömürlerini çalışarak geçirmişler; primlerini, vergilerini ödemişler. Ve ‘hiç olmazsa yaşlılığımızda rahat edelim’ demişler. Emeklilerimize reva mı bu? İktidara soruyorum; yakınınızda hiç mi yaşlınız yok? Gidip onlarla konuşmaya hiç mi vaktiniz olmadı? Lütfen oturun, düşünün. Ocak ayını beklemeden emeklileri bir şekilde rahatlatın. Madem Meclis’i tatil ettiniz, bu sorumluluk bakanlarınıza düşer. Lütfen, yaşlılarımıza bir nefes aldırın.”

ANKA

Kaynak: anka