Restoranda asker üniformalı servis yapan 3 kişi gözaltına alındı Restoranda asker üniformalı servis yapan 3 kişi gözaltına alındı

CHP Ordu Milletvekili Torun, yaptığı açıklamada, deprem bölgesindeki aile sağlığı merkezlerinde çalışanlara uygulanan performans kesintileri ve aile sağlık merkezlerinde yaşanan sorunlara işaret etti. Konuyla ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yanıtlaması istemiyle Meclis'e soru önergesi veren Torun, önergesinde şunları kaydetti:

"Birinci basamak sağlık hizmeti veren ASM'ler sağlık sorunu olan yurttaşlarımızın ilk olarak başvurduğu ve sağlık durumlarına göre tedavi edildiği veya başka sağlık kurumlarına yönlendirildiği, halk sağlığı için kritik önem taşıyan birimlerdir. ASM’lerde çalışan hekimlerimize performans ödemesi adı altında uygulanan çalışma düzeni ASM’leri fabrika gibi gören, muayene sürelerini düşüren ve sağlık yönetimi mantığına aykırı bir sistem olarak uygulanmaktadır. Sağlık çalışanlarını makineleştiren performans uygulaması afet şartlarını yaşamaya devam eden deprem bölgesinde daha büyük adaletsizlikler yaratmaktadır. 6 Şubat depremlerinden etkilenen bölgelerde çalışan ve kendileri de depremzede olan aile hekimlerimize ve aile sağlığı çalışanlarımıza uygulanan performans kesintileri vicdana sığmamaktadır."

"AKIL DIŞI BİR UYGULAMA SÖZ KONUSU"

Deprem bölgesindeki ASM’lerin fiziki sorunları ve hijyen eksikleri giderilemediği için buradaki ASM hekimlerinin ve çalışanlarının performansa tabi tutulmasının akıl dışı olduğunu vurgulayan Torun, "Söz konusu sağlık çalışanlarımız bölgede kendi imkanlarıyla hem kendi yaralarını hem de sağlık hizmeti verdikleri afetzede yurttaşlarımızın yaralarını sarmaya çalışmaktadırlar. Performans uygulamasının öncelikli olarak deprem bölgesinde kaldırılması beklenmekte, sağlık emekçilerimize yapılan maaş ödemelerinin günün ekonomik koşullarına göre gerçekçi seviyelere çekilerek performans uygulamasının bütün şehirlerimizde kaldırılması beklenmektedir." ifadelerini kullandı.

6 Şubat depremlerinden kaç ASM ve sağlık emekçisinin etkilendiğini, performans kesintilerinin miktarlarını soran Torun, önergesinde "Deprem bölgesinde aile hekimlerimize ve aile sağlığı çalışanlarımıza uygulanan performans kesintilerinin kaldırılması düşünülmekte midir? Sağlık emekçilerimizi makineleştiren, sağlık kurumlarımızı fabrikalaştıran performans uygulamasının tamamen kaldırılmasına yönelik herhangi bir çalışma yürütülmekte midir? 6 Şubat depremlerinden hasar gören ASM’lerin fiziki ve hijyen eksikleri neden giderilmemektedir? Söz konusu ASM’lerin eksiklerinin giderilmesi veya kullanılamayacak durumdakilerin yerine yenilerinin yapılması için yapılan harcamaları aylık temelde açıklar mısınız?" sorularını yöneltti. 

ANKA

Kaynak: anka