CHP İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı, bugün sosyal medya hesabından AKP seçmenine seslendiği bir video paylaştı. 

Videoda iktidar partisinin Türkiye’nin deprem gerçeğini ve Filistin’i yerel seçimlere yönelik propaganda aracı olarak kullandığını ifade eden Salıcı paylaşımında, “Şakası yok bu konuların. Şöyle 2 dakika konuşalım. Sonra siz aklınızla ve vicdanınızla baş başa kalın” ifadelerini kullandı.

Oğuz Kaan Salıcı’nın paylaşımı şu şekilde:

“BU KUTUPLAŞMA HAYRA ALAMET DEĞİL”

Bu kutuplaşma hayra alamet değil. Ülke menfaatine değil. Belediyelerimizin kimsenin inancına, kimliğine, yaşam tarzına bakmadan herkese eşit yaklaştığını iyi biliyorsunuz. En zor zamanlarda size el uzatanların Cumhuriyet Halk Partili belediyeler olduğunu iyi biliyorsunuz.

Bu pazar günü Sayın Erdoğan’a dönüp “Bizi tehdit etmeyi bırak, İstanbul’u kim kazanırsa kazansın kentimizi depreme hazırlamak zorundasın çünkü sen merkezi yönetimsin” deme zamanı. Kendisi 1994 yılında, İstanbul Büyükşehir Belediye başkanı seçildi.

O seçildiğinde şehrimizin nüfusu sadece 7 milyondu. Bugün 16 milyonuz. Peki, nüfus artışına göre mi yapılaştı bu şehir? Bu şehri kim yapılaştırdı? Ondan habersiz tek bir çivi çakıldı mı? İstanbul’a ihanet ettiğini itiraf etmedi mi? Siz hiç Erdoğan’dan depreme hazırlık için bir tane doğru dürüst finansal çözüm modeli önerisi duydunuz mu? Daha şunun şurasında geçen sene 6 Şubat deprem bölgesinde yılda 319 bin konut yapacağını söylemişti. Bunların ancak 46 binini yapabildiler. Yani verdikleri sözün ancak yüzde 14’ünü tutabildiler.

“DEPREMZEDEYE VERDİĞİ SÖZÜ TUTMASINI ÇOK İSTERDİM”

Ben Erdoğan’ın depremzedeye verdiği sözü tutmasını inanın çok isterdim. Deprem bölgesindeki ailelerin çadırdan, konteynerden, sıcak dairelerine taşınmasını kim istemez ki? Ama zayıf kaldı. Yapmadı. Başarısızlığı ayyuka çıkınca Filistin’in acısını istismar etmeye başladı. Ben de kendisine sordum. Sorularımın hiçbirine yanıt vermedi. “Kaç Avrupa ülkesinden açıkça Filistin’i devlet olarak tanımalarını istedin?” diye sordum. Tık yok. İktidarın boyunca “Filistin’e destek veren ilk 10 ülke arasına Türkiye’yi, bizi neden sokmadın?” diye sordum. Yine tık yok. “İsraillilerin dikenli telini niye hala biz gönderiyoruz? Ticari yaptırım yok mu?” diye sordum. Hala tık yok.

TBMM Başkanı Kurtulmuş 28 ülkeden gelen dünya çocuklarını kabul etti TBMM Başkanı Kurtulmuş 28 ülkeden gelen dünya çocuklarını kabul etti

“FİLİSTİN’İN ACISINI İSTİSMAR ETMEYİ ADDEDERİM”

Değerli kardeşlerim; ben işgale direnerek vatan kurtaran Cumhuriyet Halk Partisi’nin bir neferi olarak tarihsel dostumuz olan Filistin halkının işgale karşı haklı direnişini anlayan, yürekten hisseden bir kardeşinizim. Filistin’in Türkiye’deki ilk temsilciliğini Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında açmış olmasının gururunu yaşayan bir sosyal demokratım. 30 binden fazla insan hayatını kaybetmişken, bunların yarısı çocukken, işgal hala sürerken Filistin’in acısını bir yerel seçim için istismar etmeyi zul addederim. Ayıptır. Utançtır. Sizin de bu ferasetle hareket edeceğinizi inanıyorum. Hepinizi 31 Mart‘ta mührü Altı Ok’un altına vurmaya davet ediyorum.

HABER MERKEZİ

Editör: Cemre Çalışkan