CHP Genel Başkan Yardımcısı Koza Yardımcı, Ayasofya’nın girişine kepenk konulmasına tepki gösterdi. Yardımcı’nın açıklaması şöyle:

Sağlık Bakanı Koca: “Teleferik kazasında yaralanan 17 kişi hastanelere sevk edildi" Sağlık Bakanı Koca: “Teleferik kazasında yaralanan 17 kişi hastanelere sevk edildi"

“Ayasofya'nın kapısına monte edilen endüstriyel kepenkler, sanki bir AVM'nin girişini kapatıyormuşçasına tarihi atmosfere son derece aykırıdır. Bu müdahalenin, Ayasofya'yı ziyaret edenleri karşılayan bir ibadet ve kültür merkezi olmaktan çıkararak, sanki bir alışveriş merkezi girişine dönüştürme çabası içerisinde olduğunu düşünmek bile üzücüdür.

UNESCO'nun önerdiği ‘ziyaretçi yönetim planı’ adı altında uygulanan turistlere ücretli girişin, endüstriyel kepenklerle kapatılması, Ayasofya'nın evrensel değerlerine yapılan bir saldırıdır. Bu anlayış, Ayasofya'yı sadece yerli halkın değil, tüm dünya insanlarının ortak mirası olmaktan çıkarmaktadır. Evrensel kültür simgelerinden biri olan Ayasofya'nın, finansal çıkarlar uğruna tahrip edilmesi, Türkiye'nin kültürel zenginliğine vurulan bir darbedir.

CHP olarak, Ayasofya'nın tarihine ve kültürüne yapılan bu haksız müdahaleyi kınıyor, Türkiye'nin tarihini ve kültürünü koruma sorumluluğunu hatırlatıyoruz. Tarihi ve kültürel miraslarımızın gelecek nesillere aktarılmasında duyarlı bir politika izlenmesini ve Ayasofya'nın özgün kimliğine uygun bir şekilde korunmasını talep ediyoruz.”

ANKA

Kaynak: