CHP Mersin Milletvekili Gülcan Kış, AKP hükümetinin tavuk ihracatına kısıtlama getirmesini eleştirdi. Konuyu Meclis gündemine de getiren Kış, hayat pahalılığının önlenmesi için üreticinin girdi maliyetlerinin düşürülmesi gerektiğine işaret etti. Kış, ihracat yasağının beyaz et fiyatlarını düşürmeyeceğini, çok sayıda işletmenin zarar etmesine yol açacağı uyarısında bulundu.

Semra Dinçer: "AKP hem vatandaşın cebindeki parasını hem de ülkenin geleceğini çaldı" Semra Dinçer: "AKP hem vatandaşın cebindeki parasını hem de ülkenin geleceğini çaldı"

Kış, “Ticaret Bakanlığı beyaz et ihracatına sınırlama getirmiştir. Tavuk üreticiliğinde ülkemizde ilk 5'te yer alan seçim bölgem Mersin'de üreticilerimiz bu kararla mağdur edilmiştir. Getirilen kısıtlamayla sektörde söz sahibi olan başta Tarsus ilçemizdeki üreticilerimiz olmak üzere tüm beyaz et üreticileri yıllardır edindikleri kazanımlara darbe vurulduğunu belirtmişlerdir. Ekonomik krizin faturasını sektöre kesmenin doğru olmadığını belirten üreticilerimiz, ihracata kısıtlamanın ülke ekonomisine olumsuz etki yapacağını vurgulamaktadırlar. Bu kararla işletmeler zarar görecek, binlerce işçi ve emekçinin hakları da gasp edilmiş olacaktır. Tavuk eti fiyatlarının artması; yem fiyatlarının yükselmesi, nakliye ücretlerinin artışı gibi sebeplere bağlıdır. Bundan dolayı bu yanlış karardan derhal dönülerek sorunların çözümü için Hükümeti sektöre destek olmaya çağırıyoruz” diye konuştu.

ANKA

Kaynak: anka