CHP Genel Başkanı Özgür Özel, bugün partisinin Eskişehir İl Başkanlığı’nı ziyaret etti. Özel’e Kadın Kolları Genel Başkanı ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Aylin Nazlıaka, Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ayşe Ünlüce ve ilçe belediye başkan adayları eşlik etti. Eskişehir Belediye Başkan adayları, burada Yerel Yönetimlerde Eşitlik Politika Belgesi’ni imzaladı. Özel, imza töreninin ardından şunları söyledi:

"BELGEYİ İMZALAYAN BAŞKANLARIMIZ TÜM HİZMETLERDE KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİNİ, EŞİT TEMSİLİ GÖZETEREK POLİTİKALAR ÜRETECEKLER”

“Bugün 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, Eskişehir'deyiz. Kadın Kollarımızın önerisiyle 8 Mart'ı, sembol bir kentte geçirmek istedik. Bugün, Yılmaz Büyükerşen gibi bir yerel yönetim efsanesinin uzun süredir de birlikte çalıştığı genç bir cumhuriyet kadınına Eskişehirlilerin teveccühüyle 31 Mart tarihinde Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'ni devredeceği, Eskişehir'deki kadınıyla, erkeğiyle tüm belediyelerimizin Eskişehir'in çağdaş bir cumhuriyet kentine dönüşmesinin, bir bozkırın ortasında bir vaha ve bir şehircilik efsanesi gerçekleşmesinin adımlarını devam ettirecekler. Bu büyük başarıyı devam ettirecekler. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde dün ilk imzasını sembolik olarak birlikte Bilecik Belediye Başkan Adayımız Melek Mızrak Subaşı ile birlikte attığımız bir politika belgemiz var. Biraz önce Eskişehir'deki tüm belediye başkanlarımız ve belediye başkan adaylarımız, o belgeye imza attılar. Belge, toplumun tüm kesimlerinin belediye hizmetlerinden eşit yararlanması ilkesinden hareket ediyor. Politikalarını, projelerini, bütçelerini, toplumsal cinsiyet eşitliğine duyarlı bir şekilde oluşturacaklarını söylüyor. Kadın ve erkeklerin karar alma süreçlerini dengeli bir şekilde katılımlarının sağlanacağını söylüyor. Ve diğer yandan da bu belgeyi imzalayan belediye başkanlarımız, yaptıkları tüm hizmetlerde, icraatlarda kadın-erkek eşitliğini, eşit temsili ve kadınla erkeğin toplumda birlikte olmasını gözeterek politikalar üretecekler.

MEB'den 8 bin 406 işyerinin 'mesleki' sözleşmesine fesih! MEB'den 8 bin 406 işyerinin 'mesleki' sözleşmesine fesih!

"ALTINI MOR KALEMLE ÇİZİYORUZ: BAŞTA KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİ OLMAK ÜZERE CHP’Lİ BELEDİYELER KARŞISINDAKİNİN ETNİK KÖKENİNE, MEZHEBİNE, SİYASİ TERCİHİNE BAKMAKSIZIN EŞİT HİZMET VERİRLER”

Son günlerde, maalesef CHP’li belediyeciliğinin en güçlü yanı eşitlik olduğu halde bazı çevreler bir seçim konuşması sırasındaki bir ifadeyi, tüm CHP’li belediyelere mal etmek üzerinden bir çaba içindeler. Bu elimizde görmüş olduğunuz hazırlık malumunuz aylardır hazırlanan ve bugün için imza altına alınması planlanan bir hazırlıktır. Bir kelimesi bile değişmedi. Ancak içinde toplumun tüm kesimlerinin belediye hizmetlerinden eşit yararlanması var. Buradan bir kez daha altını kalın kalın çizeriz, bugün olduğu için de mor kalemle altını çiziyoruz. Başta kadın-erkek, cinsiyet eşitliği olmak üzere CHP’li belediyeler karşısındakinin etnik kökenine, mezhebine, siyasi tercihine ve cinsiyetine bakmaksızın eşit hizmet verirler. Bunu imza altına alan, taahhüt altına alan tüm belediye başkanlarımızı teşekkür ediyoruz. Dün akşam saatlerinde 350 belediye başkanımız imzalarını ulaştırmıştı. Bugün akşam saatlerine kadar tamamının bize ulaşacağını düşünüyoruz. Kadın Kollarımız, Kadın Kolları Genel Başkanımız bu konuda gerekli bilgilendirmeyi sizlere yapacak. Eskişehir gibi kadına, kadın emeğine, kadının yönetime katılımına duyarlı olan bir kentte olduğumuz için biraz önce annelerimize ve kadınlara minnet heykelinin açılışında da ifade ettiğim gibi böyle bir kenti büyük bir iş birliğiyle, kadın erkek ayrımı olmaksızın hayata geçiren Yılmaz Büyükerşen'e ekibine teşekkür ediyoruz. Bundan sonra da Eskişehir'i bu duyarlılıkla yönetecek olan tüm belediye başkanlarımıza başarılar diliyorum.”

ANKA

Kaynak: anka