CHP Genel Başkanı Özgür Özel, bugün Kütahya’da düzenlenen aday tanıtım ve halk buluşmasına katıldı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeliha Aksaz Şahbaz, Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, Kütahya Belediye Başkanı Adayı Eyüp Kahveci de Özel’e eşlik etti.

Kahveci, "Bugünden itibaren geri sayım başladı. Buradan çıkışta hatırınız, nazınız kime geçiyorsa Kütahya’yı değiştirmek için Kütahya’nın makus tarihini yenmek için el birliği ile Kütahya’ya kazandırmak adına CHP gece gündüz oy istemeye var mıyız" diyerek Kütahyalılardan oy istedi.

Özgür Özel, Kütahya’da yaptığı konuşmasında şunları söyledi:

“Kütahya’nın sıkıntılarını biliyorum. Ege'nin küçülen tek kenti olduğunu biliyorum. Göç verdiğini biliyorum. Nüfusun yaşlandığını biliyorum. Yetişmiş eleman sıkıntısını, var olanın da Kütahya’yı terk ettiğini biliyorum. Binlerce milyonlarca yıllık tarih, Kütahya’nın bunca zenginliği, imkanı varken bir turizm, master planının bile olmayan vizyonsuzluğu, Kütahya’yı tamamen kendi kaderine bırakanları biliyorum.

KÜTAHYA’NIN YILLARDIR DOĞAL GAZ SORUNU ÇÖZÜLMEZ: Bir yandan Tayyip Erdoğan’ın doğal gaz isteyenleri azarladığını biliyorum. Bir yandan Domaniç’te kendisi en erken ‘2026’ derken, adayın ‘Bu sene doğal gaz getireceğiz’ yalanıyla oy toplamaya çalıştığını biliyorum. Dumlupınar’ın Şaphane’nin doğal gaz sorununu biliyorum. Peki Türkiye sen biliyor musun? Bu Kütahya’yı yıllardır Cumhur İttifakı yönetir ama yıllardır bu doğal gaz sorunu çözülmez.

BU YAPTIĞINIZI DELİ DUMRUL YAPMAZ: Kütahya’da mevcut belediye başkanı dikkatini dağıttı. Şehrin sorunlarına odaklanmayı bıraktı. Yoruldu, bezdi, bıktı. İlgisiz bir şekilde şehrin sorunlarında uzaklaşmış durumda. Sadece merkez ilçede değil şehrin tüm ilçelerinde ciddi sıkıntılar var. Merkezdeki en büyük kartlı sayaçlarda yaptıkları tuhaf uygulama. Parayı yatırıyormuşsun, doğal gazını alıyorsun bir dahakini alana kadar arada zam geliyor. Sen ödediğin doğal gazı yaktım sanıyorsun yenisini almaya gidiyorsun eskisinin zammını kesiyorlar. Bu yaptığınızı Deli Dumrul yapmaz.

TUNÇBİLEK, YILLARDIR  HEPİMİZİ ZEHİRLİYOR: Diğer taraftan Tunçbilek santralinde baca sorunu var. Yıllardır ‘Doğal gaz gelecek bu iş hallolacak’ diyorlar, 10 yıldır söz veriyorlar. Hem doğal gaz sözlerini tutmuyorlar hem de bacanın filtreleri hepimizi zehirliyor. Bir yandan Tavşanlı’daki özelleştirmelerin yarattığı işsizliği bir yandan Dumlupınar’da Yenimahalle belediyemizin yapıp teslim ettiği tesislerin ilgisizlik yüzünden perişan hale geldiğini görüyoruz.

Steinmeier'in Sirkeci ziyareti sırasında Filistin protestosu Steinmeier'in Sirkeci ziyareti sırasında Filistin protestosu

Bugün sabah dedim, bu seçimlerde herkes başka başka yerleri konuşuyor. Ama seçim akşamı Türkiye’de en çok konuşulacak seçim sonuçlarından bir tanesi Kütahya’nın seçim sonuçları olacak. Eyüp başkan, başkan olacak.

PEŞİNDEN GİTTİKLERİN İŞGAL DONANMASINA KIRMIZI HALI SERİYORDU: Gelelim Altıntaş Ovası’na. Yani çiftçilerin çektiği büyük ızdıraplara. En başta ne diyordu Recep Tayyip Erdoğan ‘Oyu verin mazotu, benzini düşüreyim’ dedi. ‘Biz gelmezsek bunlar gelecek vatanı böldürecekler, bayrağı indirecekler’ yalanı ile kandırdı. O zaman ona şu cevabı vereyim Kütahya’dan, ‘Bak Recep Tayyip Erdoğan, bu ülkede bir zaman bayrağı indirmeye ezanı dindirmeye kalktılar. O dönemde senin şimdi peşinden gittiklerin, öve öve bitiremediklerin, çok özlediklerin işgal donanmasına kırmızı halı seriyordu. Benim peşinden gittiklerim, Kartal İstim botunun ucuna çıkmış ‘geldikleri gibi gidecekler’ diyordu.

Eğer günün birinde yine birileri bu güzel ülkede beka sorunu ve Türkiye’de bir tehlike olursa Tayyip Erdoğan’ınkiler var ya… O söyleyince havaalanında toplanıyorlar. Kot üstüne perdelik kumaştan yalandan kefen giyiyorlar. ‘Ölmeye geldik’ diyorlar. Vallahi o kot üstüne perdelik kumaş çekenler değil ama Çanakkale’de, Dumlupınar’da dedesi kefensiz yatanlar kurtarır bu memleketi.

Özel, tarıma ilişkin de birtakım eleştiriler yaparak, “Son 20 yılda tarım alanlarımız tam 3 milyon hektar azaldı. Yani Belçika kadar. Koskoca bir ülke Belçika kadar tarım alanlarımız ekilmez dikilmez hale geldi” dedi. Özel, emeklilerin geçim sıkıntısına da değinerek şöyle devam etti:

3 DEPO MAZOT EMEKLİDEN ÇALINDI: Yani sadece emekliler 2018 ‘deki emekli ikramiyesinin alım gücüyle bugünkü bayramdaki 3 bin liranın alım gücü arasında 18 kilo kıyma kayıp kıyma. Ramazan geliyor. Kurulacak iftar sofrasından, emeklinin buzdolabından, tezgahından, mutfağından emeklinin kursağından 18 kilo da kıyma çaldı bunlar… Bu şehrin çok önemli bir kısmı emekli ve çiftçi. Emekli maaşı ile mazot hesabı yapalım bakalım. Bu da Kütahya’nın hesabı olsun. Yarın televizyonlar, gazeteler bunu söylesin bunu yazsın. Sadece geçen sene 7 bin 500 lira emekli maaşı ile 375 litre mazot alınıyordu. Bu sene 10 bin liralık emekli maaşı ile sadece 245 litre mazot alınıyor. Aradaki fark 130 litredir. Eğer traktöre koyarsan iki depo, arabaya koyarsan 3 depo mazot geçen seneden bu seneye emekliden çalınmıştır. Bunu Kütahya’dan bütün emeklilerle birlikte bütün milletimize şikayet ediyoruz, yazıklar olsun.

BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ BİR TAAHHÜTNAME İMZALAYACAKLAR: Bu İliç’teki madendeki şirkete parayı bulmuş, 5’li çetelere bulmuş her türlü yandaşa parayı bulmuş bir tek emekliye ‘yok’ diyor. Çiftçiye ‘yok’ diyor. Altıntaş Ovası’nın çiftçilerine, Kütahya’nın köylülerine ve bütün emeklilere soruyorum. Size böyle yapan Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart’ta Recep Tayyip Erdoğan’a karşınıza çıkacak. 31 Mart’ta Tayyip Erdoğan’a oy var mı? MHP’ye oy var mı? Kütahya, ‘Bizi yok sayana oy vermeyiz’ diyor Kütahya. Ama Kütahya kime oy vereceğini biliyor.

Yarından 8 Mart’tan itibaren, cuma günü bütün Türkiye’de belediye başkanlarımız bir taahhütname imzalayacaklar. ‘Mal varlığımı seçildiğimde belediyenin kapısına asacağım’ diye taahhütname imzalayacaklar. Ayrıca kadın hakları konusunda, kadınların eşit temsili konusunda, kadına karşı şiddette tavizsiz olma konusunda, kadınların belediyecilik hizmetlerinden yararlanırken ve hayatlarını kolaylaştırma konusunda, kreşler yaparak onları sosyal yaşama katma konusunda, kadın istihdamını artırma konusunda taahhütte bulunacaklar. Hayvan hakları konusunda taahhütte bulunacaklar. Çağdaş belediyeciliğin gerektirdiği gençlerin talepleri konusunda taahhütte bulunacaklar. Dünden bugüne bir ihtiyaç daha ortaya çıktı. CHP’li belediyeler, kişilerin dini inancı, mezhebi, etnisitesi, doğduğu yer, ırkı ve hangi siyasi görüşe bağlı olduklarına bakılmaksızın belediye hizmetlerini eşit sunacaklarına ve belediyelerin kapılarını herkese tam olarak ardına kadar açacaklarına söz verecekler.”

ANKA

Kaynak: anka