(ANKARA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Burhanettin Bulut, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’a “Basında yer alan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 40 kişilik kafileyle özel umre seyahati yaptığı iddiaları doğru mudur? 40 kişilik kafile nasıl belirlenmiştir? Bu kafile kimlerden oluşmaktadır? Kafiledeki kişilerden ücret alınmış mıdır” sorularını yöneltti. 

CHP'li başkanın odasından dinleme cihazı çıktı CHP'li başkanın odasından dinleme cihazı çıktı

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 40 kişilik kafileyle özel umre seyahati yaptığı yönündeki iddiaları Meclis gündemine taşıdı. CHP’li Bulut, Cumhurbaşkanı Cevdet Yılmaz’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi.

Önergesinde, “Kamuda tasarruf tedbirleri kapsamında memurun lojmanı, servisi elinden alınırken Diyanet İşleri Başkanı’nın Ali Erbaş’ın eşi, kızı, torunu ve damadının da yer aldığı 40 kişilik kafileye özel umre turu yapıldığının öne sürülüyor. Özel umre kafilesine VIP araç tahsis edildiği, Taif şehrine götürüldüğü, kafilenin Diyanet’e ait ataşelikte ağırlandığı da iddialar arasındadır” ifadelerini kullanan Bulut, Cevdet Yılmaz'a şu soruları yöneltti:

“Basında yer alan özel umre seyahati iddiaları doğru mudur? 40 kişilik kafile nasıl belirlenmiştir? Bu kafile kimlerden oluşmaktadır? Kafile umreye giderken seyahat mi, umre vizesi mi almıştır? Kafiledeki kişilerden ücret alınmış mıdır? Ne kadar ücret alınmıştır? Alınmadıysa kafilenin ücreti nereden karşılanmıştır? Kafilenin Mekke Din Hizmetleri Ataşeliği'nde ağırlandığı doğru mudur? Kafileye normal umre turlarından farklı olarak hangi hizmet ve ikramlarda bulunulmuştur? Diyanet İşleri Başkanlığı Kamuda Tasarruf Genelgesi’nden muaf mıdır?” 

Kaynak: anka