Mehmet Cengiz'in sahibi olduğu Cengiz Holding'e bağlı Cengiz Elektrik'in Antalya Elmalı'daki güneş enerji santrali (GES) projesi bakanlık tarafından reddedilmiş kanuna uygun bulunmamıştı. Karar sonrası Cengiz Holding aynı projenin yerini değiştirdi ve yeniden başvuruda bulundu.

Antalya Büyükşehir Belediyesi, sahipsiz hayvanlar için harekete geçti Antalya Büyükşehir Belediyesi, sahipsiz hayvanlar için harekete geçti

Mehmet Cengiz’in şirketi Cengiz Holding’e bağlı Cengiz Elektrik, Elmalı’daki tarım arazisinde kurmak istediği GES için geçen yıllarda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na başvurmuştu. Şirketin projesi bakanlık tarafından kuru mutlak tarım arazisi ve dikili tarım arazisi sınırları içerisinde kalmasından ötürü iptal edildi.

Bakanlık açıklamasında, "5403 sayılı kanun kapsamında uygun bulunmamıştır" dendi. Bu kararın ardından Cengiz aynı projenin yerini değiştirerek yeniden başvuruda bulundu.

Cumhuriyet'in haberine göre, yeni Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) dosyasında proje, 74.93 hektar (yaklaşık 105 futbol sahası büyüklüğünde) tarıma elverişli bir arazide gerçekleştirilmek isteniyor. Proje kapsamında toplamda 100 bin güneş paneli kurulacak ve 100 milyon kilowatt enerji üretilmesi hedefleniyor. Proje için öngörülen yatırım miktarı 969 milyon 901 bin TL olup, santralin ömrü 49 yıl olarak planlanıyor.

HABER MERKEZİ 

Editör: TÜRKİYE SAATİ