AKP, işverenlere verilen finansal desteği 700 liraya yükselten düzenlemenin de içinde yer aldığı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni bugün TBMM Başkanlığına verdi. AKP Grup Başkanı Abdullah Güler, teklifin içeriğiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Güler şunları söyledi:

“Teklifimizle asgari ücret düzeyinden kısa çalışma ödeneğine, kadınlarımızın ve gençlerimizin istihdam imkanlarının arttırılması ve işverenlere sağlanması planlanan desteklere kadar esasında sosyal devletin bir gereği olarak çalışanlarımızı ve işverenlerimizi korumaya yönelik bir dizi düzenleme yapmaya karar verdik. Bir yandan çalışanlarımızın gelirlerini arttırarak onları enflasyona ezdirmiyoruz. Diğer yandan da işverenlerimizin yüklerini hafifleterek ücret artışlarının istihdama olumsuz bir etki yapmaması içinde gayret gösteriyoruz.

İşverenlerin iş gücü maliyetlerini düşürerek istihdamı korumalarını ve arttırmalarını desteklemek amacıyla 2016 yılından 2023 Aralık dönemi sonuna kadar her yıl asgari ücret desteği sağlamıştık. Düzenleme ile geçici madde eklenerek ‘2024 yılı Ocak ile Aralık aylarında da istihdamı desteklemek için iş gücü maliyetlerini desteklemek üzere madde metninde belirtilen işverenlere finansmanı işsizlik sigortasından karşılanacak şekilde ödeyecekleri sigorta priminden mahsup edilerek günlük 23.33 TL aylık 700 TL asgari ücret desteği sağlanması amaçlanmaktadır.’

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek IMF Başkan Yardımcısı Gita Gopinath ile görüştü Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek IMF Başkan Yardımcısı Gita Gopinath ile görüştü

Diğer bir madde ile işsizlik sigortası fonu kullanarak uygulanan pasif işgücü programlarının etkinliğinin arttırılması için kısa çalışma gerekçelerine genel salgın durumunun eklenmesi ve kısa çalışma ödeneğinden yararlanması için gereken asgari prim ödeme gün sayısının 450 güne indirilmesi de amaçlanmaktadır.

İlave istihdamın sağlanması ve özel politika gerektiren kadın, genç ve mesleki yeterlilik belgesi sahibi olan işsizlerin istihdamının desteklenmesi amacıyla 2011 yılından bu yana uygulanan ve yüzde 55’i kadın olmak üzere yıllık ortalama 650 bin kişinin yararlandığı teşvik uygulamasına 31 Aralık 2025 tarihine kadar devam edilmesi ve uygulamanın 31 Aralık 2026 tarihine kadar uzatılabilmesi için Cumhurbaşkanına yetki verilmesi amaçlanmaktadır.”

“ŞU ANDA BİR ORAN VERME İMKANIM YOK”

Güler açıklamasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı:

Güler, SSK ve Bağ- Kur emeklilerine yapılacak ek zam oranı ile ilgili soruya, “Bu konuda Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Maliye ve Hazine Bakanlığımız çalışmalarını devam ettiriyor. Etki analizleri ve bütçe imkanları değerlendirilmek suretiyle bir rakam çıktığı takdirdeki önümüzdeki günlerde yine bir kabine toplantısı söz konusu olacak. Bu rakam netleştiğinde inşallah komisyon ve Genel Kurul safahatıyla beraber kanun metnine eklenmesi hususunu değerlendireceğiz. Benim şu anda bir oran verme imkanım yok” yanıtını verdi.

Bütçe görüşmelerinden sonra Meclis’in yarın çalışmaya başlayacağını belirten Güler, “Dışişleri Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı’nın Pençe- Kilit Harekatı bölgesindeki üst bölgelerine sızma girişimi ve sonrasında yaşanan çatışmalarla ilgili olaraktan Genel Kurulumuzu bilgilendirmesi söz konusu olacak. Yarınki gündemimiz bu şekilde. Daha sonraki günlerde Somali Aden Körfezi’ndeki asker gönderme tezkeresi ile beraber RTÜK seçimleri” dedi.

“KATLİAMLARI KUTSAYAN BİR FUTBOLCUYA GEREKEN YAPILACAKTIR”

Güler, İsrail'in Gazze'de yaptığı katliamı destekleyen hareketi nedeniyle İsrailli futbolcu Sagiv Jehezkel hakkında da şunları söyledi:

“Yılmaz Tunç Bey gereken açıklamaları yaptı. Toplum içerisinde ayrıştırıcı bir dil kullanan nefret söylemi içeren maalesef kötülüğü ortaya koyan bir davranıştı. Buradan kınadığımızı ve reddettiğimizi asla kabul etmeyeceğimizi ifade etmek istiyoruz. Enteresan olan şu, bu eylemi tam tersine gerçekten İsrail zulmünün İsrail’in saldırılarının altında kadın çocuk demeden 23 bin insanı katleden İsrail’in bu zulmünü kınayan eleştiren güya ‘Avrupa’da da özgürlük var’ diyoruz. Buradan da gerekli dersleri alırlar inşallah. O ülkelerde top koşturan ve İsrail zulmünü kınayan futbolculara hem kadro dışı bırakılma hem para cezası verme hatta birçoğunun sözleşmesini feshedilme tehdidi ile karşı karşıya kaldığını görüyoruz. Bu ikircikli davranışın karşısında şimdi utanmadan sıkılmadan zulmü, katliamları kutsayan nefret söylemiyle bunu kötülük davranışı ile ortaya koyan bir futbolcuya da yapılması gereken hukuk sistemi içerisinde yapılacaktır.”

ANKA

Kaynak: anka