Canan Dağdeviren, 4 Mayıs 1985'te İstanbul'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul'da tamamladı. 2007 yılında Boğaziçi Üniversitesi Fizik Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldu. 2010 yılında doktora derecesini Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nden (MIT) aldı. Doktora çalışması sırasında, giyilebilir kalp pilleri için yeni malzemeler geliştirdi.

Dağdeviren, 2013 yılında MIT'de yardımcı doçent olarak göreve başladı. 2016 yılında Doçent unvanını aldı. Dağdeviren'in araştırmaları, giyilebilir elektronik cihazlar, enerji depolama ve kanser tarama gibi alanlarda kullanılmaktadır.

Dağdeviren, 2014 yılında Forbes dergisinin "30 Yaş Altı 30 Bilim İnsanı" listesine seçildi. 2015 yılında, Türkiye Cumhuriyeti Genç Bilim İnsanı Ödülü'nü aldı. 2016 yılında, MIT Technology Review tarafından "Dünyanın En Etkili 35 Yılı Altındaki 35 Kişisi" listesine seçildi. 2017 yılında, Türkiye Cumhuriyeti Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan "Teşvik Ödülü" aldı.

Dağdeviren, şu anda MIT'de Doçent olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda, Harvard Üniversitesi Genç Akademi Üyeliği kadrosuna seçilen ilk Türk'tür.

Dağdeviren, bilim ve teknoloji alanındaki çalışmalarıyla Türkiye'yi uluslararası alanda temsil etmektedir. Çalışmaları, kadınların bilime ve teknolojiye katılımını teşvik etmektedir.